Studijski program - Zaštita životne sredine
Podaci o studijskom programu
Kategorije na sajtu: Zaštita životne sredine (ekologija),
Vrste studija: Strukovne
Na prijemnom se polaže: Test opšte informisanosti (60 bodova)
Vežbaj online: Opšte obrazovanje i informisanost,
Gradovi: Beograd
Ako vas nebriga prema životnoj sredini boli kao nebriga prema najrođenijima, onda ste vi naš potencijalni student!
Strukovni inženjer zaštite životne sredine:
- Bavi se zaštitom i unapređivanjem kvaliteta životne sredine;
- Procenjuje ugroženosti i izrađuje dokumenata za preventivno i operativno delovanje;
- Bavi se zaštitom vazduha, zemljišta i vode, samostalno ili u multidisciplinarnom timu;
- Organizuje i realizuje rukovanja i transport opasnih materija i odlaganja čvrstog i opasnog otpada...
Svrha studijskog programa jeste obrazovanje stručnjaka koji će biti angažovani na rešavanju praktičnih problema koji se javljaju u oblasti zaštite životne sredine, pre svega u industriji. Potreba za stručnjacima koji će moći da se odmah po završetku školovanja, a zahvaljujući znanjima i veštinama koje su stekli, na kvalitetan način uključe u davanje odgovora na pitanja koja se nameću u procesu obezbeđivanja zdrave životne sredine, (posebno u vremenu tranzicije i izazova koje ona donosi) na poseban način apostrofira ulogu ovog studijskog programa.
Dakle, Studijski program zaštite životne sredine, koncipiran na osnovu savremenih naučnih i praktičnih dostignuća, omogućava sticanje društveno opravdanih i korisnih kompetencija. Opravdanost i korisnost može se sagledati i kompariranjem sa zemljama u okruženju kao i razvijenim zemljama Evropske unije u kojima se životnoj sredini posvećuje respektabilna pažnja. Studijski program je usklađen sa misijom Škole koja se može svesti na pristupačno, dostupno, visoko kvalitetno obrazovanje sa centralnim položajem studenata u svom radu i partnerstvom sa okruženjem za koje se pripremaju stručnjaci. Studijski program omogućava teorijsku i praktičnu pripremljenost i osposobljenost stručnjaka za realizaciju složenih i odgovornih zadataka u oblasti inženjerstva zaštite životne sredine.
Da bi se u potpunosti odgovorilo zahtevima obrazovanja, značajni su i stalna saradnja i obostrano koristan partnerski odnos sa preduzećima, praćenje zahteva i potreba okruženja, analiza ocena studenata u pogledu kvaliteta nastavnog procesa, kao i uvid u tehničko-tehnološke inovacije i usavršavanja koja prate oblast zaštite životne sredine. Zahvaljujući takvoj postavci, Studijski program zaštita životne sredine godinama uspešno ispunjava svrhu svog postojanja, obrazujući stručnjake koji sa svojim teoretskim i praktičnim znanjima, i u skladu sa svojim ličnim sposobnostima, čine značajan oslonac u praktičnom domenu zaštite životne sredine kod nas.
Obrazovni ciljevi studijskog programa su:
- upoznavanje studenata sa osnovima ekologije, njenim razvojem kao nauke, odnosom organizama, odnosno pojedinih vrsta i njihovih zajednica prema uslovima spoljašnje sredine;
- upoznavanje studenata sa izvorima i posledicama zagađivanja vazduha, voda i zemljišta;
- ovladavanje merama praćenja stanja životne sredine i aktivnostima koje imaju za cilj očuvanje i poboljšanje kvaliteta životne sredine;
- uvođenje studenata u tehnološke, ekonomsko-pravne i društvene aspekte problematike zaštite životne sredine;
- osposobljavanje studenata za samostalno ili timsko rešavanja problema u oblasti zaštite životne sredine.
Cilj studijskog programa jeste zadovoljavanje iskazanih društvenih potreba za stručnjacima koji se bave zaštitom životne sredine, a u skladu sa opredeljenjima, normama i standardima Evropske unije. Potpuno opravdanje ovog studijskog programa nalazi se u činjenici da Srbiji u ovom trenutku, u kojem teži priključenju razvijenim zemljama, što podrazumeva implementaciju njihovih pravila življenja zasnovanog između ostalog i na zakonskim regulativama, a posebno u oblasti životne sredine na primeni određenih direktiva, nedostaje više hiljada stručnjaka koji prevashodno treba da se bave obezbeđivanjem kvalitetne životne sredine. Obrazovni ciljevi postižu se brižljivo odabranim i stručno utemeljenim nastavnim programima nastalim osluškivanjem potreba društva, kao i postavljenim kriterijumima za upis studenata i izbor nastavnika.
Informator studijskog programa možete pogledati ovde.
Vesti o studiranju
-
Hakaton za srednjoškolce
Hakaton za srednjoškolce je dvadesetčetvoročasovno takmičenje u programiranju gde se timovima zadaje problem za koji oni treba da realizuju odgovarajuće softversko rešenje koristeći se do tada stečenim znanjem i tehnologijama…
05.03.2021 -
Saznajte sve o Univerzitetu u Novoj Gorici
Na granici sa Slovenijom i Italijom, između Jadranskog mora i Alpa, nalazi se Univerzitet u Novoj Gorici. Sa svojih 400, 450 studenata, može se reći da je relativno mali univerzitet,…
04.03.2021 -
Dvojezična diploma – prednost koju sa ponosom ističem
Fakultet pruža pregršt mogućnosti onima koji su zainteresovani za dodatno usavršavanje, kao i neformalnu edukaciju u vidu različitih studentskih organizacija, takmičenja u rešavanju studija slučaja, putovanja.
03.02.2021
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo