Studijski program - Elektronika i mikrosistemi
Podaci o studijskom programu
Kategorije na sajtu: Elektrotehnika, Inženjerstvo, Tehnologija,
Vrste studija: Akademske
Vežbaj online: -
Gradovi: Niš
Master akademske studije po akreditaciji iz 2019. godine
Studijski program ELEKTRONIKA I MIKROSISTEMI ima za cilj specijalizaciju studenata za oblasti primene i projektovanja elektronskih komponenata, kola i uređaja, i mikrosistema.
Pripada master akademskim studijama u okviru polja tehničko-tehnoloških nauka za stručnu oblast elektrotehničko i računarsko inženjerstvo.
Student nakon završenog studijskog programa stiče diplomu Master inženjer elektrotehnike i računarstva uz dodatak diplome za Elektroniku i mikrosisteme.
Studenti stiču kompetencije da projektuju, proizvode, testiraju i održavaju elektronske komponente, kola, uređaje i sisteme, kao i neophodnu softversku logistiku.
Uslov za upis na ovaj studijski program su završene osnovne akademske studije sa najmanje 240 ESPB.
Nastava na studijskom programu ELEKTRONIKA I MIKROSISTEMI organizovana je u okviru 2 semestra (jedne školske godine) i realizuje se kroz:
- izborne predmete (pet u prvom i dva u drugom semestru), definisane kroz dva izborna bloka, kojima se proširuju i profilišu znanja studenta iz specifičnih oblasti u okviru studijskog programa;
- studijsko-istraživački rad, koji student realizuje u prvom i Master rad – studijsko-istraživački rad, koji student realizuje u drugom semestru u saradnji sa nastavnicima koji realizuju nastavu na studijskom programu. Pri tome se student upoznaje sa najnovijim stručnim i tehnološkim saznanjima, kao i sa elementima naučno-istraživačkog i stručnog timskog rada;
- stručnu praksu, koja se odvija u preduzećima ili istraživačkim laboratorijama;
- master rad, koji student radi u završnom semestru.
Tokom nastave student se angažuje na realizaciji većeg broja seminarskih radova i projekata. Pri tome, nastavnici angažovani na realizaciji ovog studijskog programa upoznaju studenta sa elementima timskog i stručnog rada, kao i sa načinima obrade i prezentacije dobijenih rezultata.
Opterećenje studenata po svakom predmetu je izraženo preko ESPB bodova, poštujući preporuke iz Bolonjske deklaracije.
Da bi završio studijski program, student mora da ostvari najmanje 60 ESPB.
Kroz izborne predmete student ostvaruje minimalno 35 ESPB, kroz studijsko-istraživački rad 7 ESPB, kroz stručnu praksu 3 ESPB, a izradom i odbranom master rada 15 ESPB.
Ovim studijskim programom je ispoštovana preporučena struktura zastupljenosti pojedinih tipova predmeta na master akademskim studijama i to:
akademsko-opšteobrazovni – 2,86%,
teorijsko-metodološki – 25,71%,
naučno-stručni – 34,29% i
stručno-aplikativni – 37,14%.
Nastavnim planom je utvrđena lista obaveznih i izbornih predmeta, kao i redosled njihovog izvođenja.
Vesti o studiranju
-
Srednjoškolci, osvojite NOVČANU NAGRADU i STIPENDIJU na FDN: Napravite svoj TIM i takmičite se!
Srednjoškolci četvrte godine imaju mogućnost da naprave svoj tim, da se druže, takmiče i osvoje vredne nagrade, ali i stipendiju za sve četiri godine studija na jednom od studijskih programa…
02.02.2023 -
Srednjoškolci, prijavite se i besplatno pohađajte onlajn Zimsku školu programiranja i dizajna – IT FEST 2023
Srednjoškolci, prijavite se i besplatno pohađajte onlajn Zimsku školu programiranja i dizajna – IT FEST 2023
12.01.2023 -
Cell One – Learning Capsule: Za ultimativno obrazovno iskustvo 21. veka
Više od 15 godina – od prve DL platforme za učenje na daljinu, preko najsavremenije edukativne tehnologije u učionicama i live streama, do najnaprednijih metodičkih pristupa – institucije LINK edu…
09.12.2022
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo