Studijski program - Veštačka inteligencija
Podaci o studijskom programu
Kategorije na sajtu: Elektrotehnika, Informacione tehnologije, Inženjerstvo, Tehnologija,
Vrste studija: Akademske
Vežbaj online: Pokreni vežbu
Gradovi: Niš
Ciljevi studijskog programa
Usvajanje tehnologija veštačke inteligencije (VI) je svetski trend, a uveliko se širi i u našem društvu. Primene VI danas su široke i uključuju različite tehnologije – automobile koji se sami voze, lične asistente, sisteme nadzora, robotsku proizvodnju, mašinsko prevođenje, finansijske usluge, sajber bezbednost, veb pretraga, video igre, analiza koda i proizvoda preporuke. Takve aplikacije koriste tehnike VI za analizu i tumačenje informacija iz širokog spektra izvora i primenjuju ga za obezbeđivanje inteligentnog, ciljanog ponašanja. Savremena veštačka inteligencija često uključuje sisteme za samoučenje koji se obučavaju na ogromnim količinama podataka i/ili inteligentne distribuirane agente koji izvode raspodeljeno zaključivanje i računanje. VI danas je deo i drugih aktuelnih oblasti – npr. u oblasti IoT povezuje senzore sa algoritama i interfejsom čovek-računar i ugrađuje se u velike mreže pametnih uređaja. VI je aktuelno istraživačko polje koje je jedna od pokretačkih snaga današnje industrije i kao takvo ima sve veći uticaj na društvo, ne samo ekonomski već i socijalno-politički.
Strategija pametne specijalizacije u Republici Srbiji za period od 2020. do 2027. godine je u okviru trećeg cilja: „Obrazovanje orijentisano ka inovativnosti i preduzetništvu“ prepoznala važnost obrazovanja u oblasti IKT i posebno u oblasti Veštačke inteligencije (VI). Uspostavljanjem studijskog programa master akademskih studija iz oblasti veštačke inteligencije na Elektronskom fakultetu u Nišu otvorila bi se mogućnost školovanja kadra kompetitivnog na nacionalnom i globalnom nivou. Ovakav pristup ima za cilj da izgradi komparativne prednosti kroz povezivanje istraživačkih i akademskih snaga iz ovog regiona u skladu sa potrebama privrede.
Uslovi za upis
Uslovi za upis definisani su Pravilnikom o master akademskim studijama Elektronskog fakulteta. Podrazumeva se da su kandidati za upis završili osnovne akademske studije elektrotehnike i računarstva ili srodni fakultet, kao i da su stekli osnovno znanje iz programiranja i matematike (verovatnoća i statistika, teorija grafova, linearna algebra i sl.)
Struktura studijskog programa
Predloženi studijski program traje 1 godinu, a nastava se realizuje u 2 semestra sa po 30 ESPB. Ukupan broj ESPB koje student ostvaruje nakon završetka studija je 60 ESPB.
Vesti o studiranju
-
Novoakreditovani master strukovni program na ICEPS-u!
Ukoliko želite da usvojite kvalitetno i praktično znanje u oblasti menadžmenta u zdravstvu, da budete spremni i dobro obučeni za adekvatan, efikasan i efektivan rad ili upravljanje u zdravstvenim ustanovama,…
05.06.2023 -
Osiguranje proizvodnje ispravnih i zdravstveno bezbednih namirnica
Osnovne strukovne studije Prehrambeno inženjerstvo i bezbednost hrane na Akademiji tehničkih strukovnih studija Beograd osposobljavaju studente da planiraju, organizuju i sprovode proces proizvodnje hrane, kao i kontrolu kvaliteta procesa proizvodnje…
05.06.2023 -
ITHS nagrađuje osmake: Besplatno školovanje za najbolje učenike
Važne vesti za sve osmake koji žele da se školuju za najtraženija zanimanja današnjice dolaze nam iz Srednje škole za informacione tehnologije – ITHS.
05.06.2023
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo