Prijemni ispit i uslovi za upis - Hemijski fakultet
Konkursni rokovi za upis u školskoj 2021/2022 godini će biti objavljeni na ovoj stranici pošto se zvanično objave na sajtu Ministarstva prosvete i sajtovima visokoškolskih ustanova.
Studije na Hemijskom fakultetu su akreditovane od strane Nacionalnog tela za akreditaciju i proveru kvaliteta u visokom obrazovanju Republike Srbije (broj 612-00- 00162/7/2020-03 od 6. 11. 2020. godine).
Hemijski fakultet upisuje u prvu godinu osnovnih i integrisanih akademskih studija ukupno 170 studenata koji se finansiraju iz budžeta Republike Srbije i 15 samofinansirajućih studenata, i to na sledeće studijske programe:
Osnovne akademske studije
- Hemija (75 budžet + 5 samofinansiranje),
- Biohemija (45 budžet + 5 samofinansiranje),
- Hemija životne sredinu (25 budžet + 5 samofinansiranje).
Integrisane (osnovne i diplomske) akademske studije
- Nastava hemije (25 budžet)
Hemijski fakultet na prvu godinu master akademskih studija upisuje 110 studenata i to na studijski program Hemija - 55 studenata, na studijski program Biohemija - 30 studenata, dok na studijski program Hemija životne sredine upisuje 25 studenata.
Takođe, Hemijski fakultet upisuje na prvu godinu doktorskih akademskih studija 70 studenata (50 na studijski program Hemija i 20 na studijski program Biohemija).
Student može istovremeno, u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, da bude upisan na dva ili više studijskih programa koje realizuju fakulteti u sastavu Univerziteta u Beogradu i/ili druge visokoškolske ustanove u Republici Srbiji, ali može da ostvari pravo na finansiranje studija iz budžeta samo na jednom studijskom programu.
Kandidat, može da ostvari najviše 100 poena: uspeh u srednjoj školi nosi najviše 40 poena (zbir prosečnih ocena četiri razreda srednje škole množi se sa dva), dok se rezultat na prijemnom ispitu boduje od 0 do 60 poena. Kandidati koji konkurišu za upis na studijske programe Hemija, Hemija životne sredine i Nastava hemije polažu prijemni ispit iz hemije, koji nosi 60 poena. Za upis na studijski program Biohemija kandidati polažu prijemne ispite iz hemije i biologije (prijemni ispit iz biologije organizuje Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu), pri čemu oba prijemna ispita nose po 30 poena. Kandidati koji su kao učenici trećeg ili četvrtog razreda srednje škole imali zapažen uspeh na Republičkom takmičenju, odnosno na međunarodnom takmičenju iz hemije ili biologije, oslobođeni su polaganja prijemnog ispita. Ovim kandidatima se prijemni ispit iz tog predmeta vrednuje sa maksimalnim brojem bodova.
Pitanja na prijemnom ispitu obuhvataju gradivo iz udžbenika za I, II, III i IV razred gimnazije prirodno-matematičkog smera.
Kandidat ima pravo da istovremeno konkuriše za upis na dva ili više studijskih programa. Kandidat ne može da se upiše na studijski program koji nije naveo među svojim željama za upis.
Za svaki studijski program, Fakultet utvrđuje jedinstvenu rang listu prijavljenih kandidata, na osnovu ukupnog broja poena stečenih prema navedenim kriterijumima. Za upis na teret budžeta kandidat mora da ima najmanje 51 poen i da se nalazi na konačnoj listi do broja odobrenog za upis studenata na teret budžeta, odnosno najmanje 30 poena za upis u statusu samofinansirajućeg studenta i da se nalazi na konačnoj listi do broja odobrenog za upis samofinasnirajućih studenata. Prednost prilikom upisa na dati studijski program imaju kandidati koji su taj studijski program izabrali kao prvu želju.
Prijavljivanje na konkurs je moguće neposredno (u Studentskoj službi Fakulteta) ili elektronski uz dostavljanje potrebnih dokumenata preporučenom poštom sa povratnicom (izveštajem o prijemu).
Ukoliko po završenom upisu kandidata koji su polagali prijemni ispit na Hemijskom fakultetu ostane slobodnih mesta, na ta mesta mogu da konkurišu kandidati koji su polagali prijemni ispit iz hemije, odnosno hemije i biologije, na drugim fakultetima Univerziteta u Beogradu.
Upis državljana Srbije koji su srednju školu završili u inostranstvu
Državljanin Srbije koji je završio prethodno obrazovanje ili deo obrazovanja u inostranstvu može da konkuriše i da se upiše na Hemijski fakultet pod istim uslovima kao kandidati koji su četvorogodišnje srednje obrazovanje završili u Republici Srbiji, pod uslovom da mu je stečena strana školska isprava priznata u saglasnosti sa zakonom i opštim aktom Univerziteta. Ukoliko postupak nostrifikacije nije okončan, ovi kandidati uz prijavu podnose potvrdu o tome da je postupak nostrifikacije u toku.
Upis pripadnika srpske nacionalne manjine iz susednih zemalja
Pripadnici srpske nacionalne manjine iz susednih zemalja školuju se u Republici Srbiji pod istim uslovima kao i državljani Republike Srbije, uključujući pravo na budžetsko finansiranje. Prilikom prijavljivanja na konkurs potrebno je predati nostrifikovana školska dokumenta ili potvrdu o tome da je započeta nostrifikacija potrebnih školskih dokumenata.
Kandidati koji su završili srednju školu u Republici Srpskoj ne treba da nostrifikuju diplome.
Upis lica sa invaliditetom
Osobe sa invaliditetom mogu polagati prijemni ispit na način prilagođen njihovim mogućnostima, odnosno u njima dostupnom obliku, a u skladu sa objektivnim mogućnostima Fakulteta.
Osoba sa invaliditetom je u obavezi da pismeno obrazloži na koji način je potrebno prilagoditi polaganje prijemnog ispita i to obrazloženje dostavi prilikom prijave na konkurs za upis na studijski program.
Osobe sa invaliditetom, za dodatne informacije i konsultacije, mogu se obratiti Univerzitetskom centru za studente sa hendikepom na telefon 011-3370-686 ili elektronskom poštom na adresu ucsh@rect.bg.ac.rs. Univerzitetski centar za studente sa hendikepom nalazi se u prostorijama Univerzitetske biblioteke "Svetozar Marković" u ulici Bulevar kralja Aleksandra 71.
Upis stranih studenata
Strani državljanin može da konkuriše i da se upiše na Hemijski fakultet pod istim uslovima kao i državljani Republike Srbije. Strani državljanin plaća školarinu. Kandidat, strani državljanin, prilikom prijavljivanja na konkurs, podnosi nostrifikovanu diplomu o završenoj srednjoj školi. Prilikom upisa kandidat, strani državljanin je dužan da Fakultetu podnese dokaze da je zdravstveno osiguran za školsku godinu koju upisuje, i da vlada srpskim jezikom.
Vesti o studiranju
-
Hakaton za srednjoškolce
Hakaton za srednjoškolce je dvadesetčetvoročasovno takmičenje u programiranju gde se timovima zadaje problem za koji oni treba da realizuju odgovarajuće softversko rešenje koristeći se do tada stečenim znanjem i tehnologijama…
05.03.2021 -
Saznajte sve o Univerzitetu u Novoj Gorici
Na granici sa Slovenijom i Italijom, između Jadranskog mora i Alpa, nalazi se Univerzitet u Novoj Gorici. Sa svojih 400, 450 studenata, može se reći da je relativno mali univerzitet,…
04.03.2021 -
Dvojezična diploma – prednost koju sa ponosom ističem
Fakultet pruža pregršt mogućnosti onima koji su zainteresovani za dodatno usavršavanje, kao i neformalnu edukaciju u vidu različitih studentskih organizacija, takmičenja u rešavanju studija slučaja, putovanja.
03.02.2021
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo