Studijski program - Ekonomski tehničar
Podaci o studijskom programu
Kategorije na sajtu: Ekonomija, bankarstvo i finansije,
Vrste studija: Strukovne
Vežbaj online: Pokreni vežbu
Gradovi: Inđija
Ekonomski tehničar je zanimanje koje od učenika zahteva osobine kao što su: tačnost, urednost, organizovanost, temeljnost, preduzimljivost, odlučnost, promišljenost, odgovornost i samopouzdanje.
Po završetku školovanja ekonomski tehničar obavlja knjigovodstvene, komercijalne, računovodstvene ili poslove na istraživanju tržišta.
Ekonomski tehničar vrši sledeće aktivnosti:
- vodi blagajničko poslovanje
- popunjava knjigovodstvena dokumenta
- knjiži poslovne promene
- unosi podatke u računar
- obračunava rate i kamate kredita
- vodi poslove knjiga preduzeća i kontroliše ih
- pravi poslove poslovnog uspeha
- planira prodaju robe u toku godine
- planira i organizuje reklamiranje proizvoda i usluga.
Opis poslova
Ekonomski tehničari vode, obrađuju, izrađuju i održavaju finansijsku i nefinansijsku dokumentaciju u raznim institucijama kao sto su banke, turističke agencije osiguravajuća društva, trgovačka i ugostiteljska preduzeća itd.
Ekonomski tehničari koji se bave računovodstvenim knjigovodstvom pripremaju i ispostavljaju račune i predračune kupcima ili korisnicima usluga. Račune koji stižu, ekonomski tehničari razvrstavaju po redosledu pristizanja, po važnosti i rokovima otplate. Ekonomski tehničari vode i posebnu evidenciju za odloženo plaćanje, a ako se kasni sa isplatama, obračunavaju im zatezne kamate. Takođe ispunjavaju virmane (naloge za prenos sredstava s jednog računa na drugi). Zatim vode evidenciju o dospelim obavezama plaćanja troškova infrastrukture: grejanja, vode, električne energije, telefona, zakupnine poslovnog prostora i vode računa o njihovom plaćanju.
Ekonomski tehničari koje se bave finansijskim knjigovodstvom vode poslovne knjige i održavaju baze podataka u kompjuterskom programu gde ih dorađuju i obrađuju. Rade obračune plata, putnih naloga, obračun dugovanja dobavljačima i potraživanja od kupaca, obračun poreskih davanja i slično. Oni takođe vode i blagajnu, za koju vode blagajnički dnevnik i sastavljaju blagajničke izveštaje.
Ekonomski tehničari koji se bave materijalnim knjigovodstvom vode evidenciju o osnovnim sredstvima preduzeća ili ustanove, a tu spadaju mašine, alati, prevozna sredstva, kancelarijski inventar. Takođe vode računa o dokumentaciji magacinskog poslovanja. Pri vođenju magacina primaju i izdaju različite dokumente na osnovu kojih vrše proveru (inventar).
Ekonomski tehničari koji se bave dokumentacijskim knjigovodstvom čuvaju i dopunjuju različite vrste dokumenata. Pristigla dokumenta unose u računar, a dokumenta koja su tražena iz arhive se fotokopiraju i distribuiraju korisnicima, a originale izdaju i vode računa da im se vrate. Spise čuvaju u arvivama, a onim kojima je isteklo zakonski propisano trajanje obaveznog čuvanja, zapravo koji više nemaju upotrbnu vrednost, odlažu na otpad ili uništavaju. Završnu dokumentaciju moraju sačuvati i u papirnom obliku zbog kontrole i nadzora, a veoma bitne dokumente i proračune snimaju na magnetne ili optičke medije. Veličina poslova i radnih zadataka zavise od veličine preduzeća.
Vesti o studiranju
-
Objavljen konkurs za upis novih studenata na Akademiji tehničkih strukovnih studija Beograd
Akademija tehničkih strukovnih studija Beograd (ATSSB), državna visokoškolska ustanova, upisuje studente na osnovne, specijalističke i master studije u BEOGRADU, POŽAREVCU I VALJEVU.
07.06.2023 -
Odsek Visoka škola elektrotehnike i računarstva upisuje novu generaciju studenata!
U prvu godinu osnovnih strukovnih studija školske 2023/2024. godine Odsek Visoka škola elektrotehnike i računarstva upisuje ukupno 660 studenata.
06.06.2023 -
Novoakreditovani master strukovni program na ICEPS-u!
Ukoliko želite da usvojite kvalitetno i praktično znanje u oblasti menadžmenta u zdravstvu, da budete spremni i dobro obučeni za adekvatan, efikasan i efektivan rad ili upravljanje u zdravstvenim ustanovama,…
05.06.2023
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo