Prijemni.rs
Maturang
  • Kopenhagen - studije


Grad/mesto u kojem boravim/radim:
Kopenhagen
Svrha boravka:
studije
Institucija pri kojoj radim:
Danmarks Paedagogiske Univerzitetsskole, School of Education, Aarhus University
Dužina boravka:
2 godine

Opis studijskog programa

Erasmus Mundus Master Course in Lifelong Learning: Policy and Management je program koji vodi konsortijum od tri univerziteta (DPU - Denmark, IoE - UK, Deusto - Spain). Kao i svi EM master programi, MA LLL je napravljen da bude atraktivan studentima i istrazivacima koji dolaze izvan EU i zele da dobiju kompetencije na vodecim evropskim univerzitetima.

Da li si dobio/la stipendiju/finansijsku pomoć i kako? Šta ona pokriva?

Erasmus Mundus programi su dizajnirani tako da nude finansijsku pomoc u vidu stipendije najboljim studentima koji dolzai iz takozvanih zemala treceg sveta (gde spada i Srbija). Erasmus Mundus stipendije daje Evropska komisija nakon sto konsortijum za odredjeni master program odabere svoje studente i ove stipendije su medju najjacim u svetu.

Tvoje iskustvo pri dobijanju vize

Veoma dobro, mada stresno. Prilicno kasno sam saznala da sam primljena na program i da mi je EC odobrila stipendiju, tako da sam imala malo vremena da napravim boravisnu, tj studentsku vizu. Medjutim, svi univerziteti koji imaju EM programe garantuju da ce studenti dobiti vizu do pocetka studija (ukoliko proces zapocnu ne kasnije od mesec dana pre pocetka istog). Ja sam svoju vizu dobila prilicno brzo jer sam dodatno bila u kontaktu sa odgovornim osobama na mom host-univerzitetu.

Kako si obezbedio/la smeštaj?

U okviru MA LLL je postojala osoba koja je bila zaposlena na krace vreme u svrhu pronalazenja opcija za smestaj u Kopenhagenu. Ta osoba je mene kontaktirala neposredno nakon sto sam bila obavestena o prijemu na studije. I taj proces je bio veoma jednostavan - pri cemu sam samo trebala da isputnim aplikaciju koju sam dobila od njih. Druge opcije su mi bile da sama nadjem smestaj sto po mom iskustvu nije toliko jednostavna stvar, pogotovo na jeziku koji mi je nepoznat.

Koliko je skup/jeftin život u inostranstvu?

Moje iskustvo govori da je zivot skuplji, ali je i standard drugaciji. Tako da je dosta tesko uporedjivati Dansku sa Srbijom. Medjutim, ako to i pokusam da uradim, rekla bih da je smestaj ovde jako skup (ja placam 320 Eura apartman koji delim sa cimerkom), medjutim, u okviru te sume mi je pokriveno grejanje, struja, voda, komunalije, broadband internet konekcija - sto znaci da nemam drugih troskova u tom smislu. Hrana je malo skuplja, ali za one koji znaju da kuvaju verovatno ne bi bilo toliko skuplje. Medjutim, za hranu trosim skoro pa koliko sam trosila i u Beogradu. Transport je skup onoliko koliko ga koristim. Mesecna karta koja pokriva sve vrste gradskog prevoza ovde je 50 Eura, sto se svakako isplati uzeti, a ako putujem izvan Kopenhagena i Danske onda je uvek isplatljivije da se unapred uzme avionska karta (koja ako se na vreme kupi moze biti i manje od 50 Eura). Izlasci su skupi jer je, kao i u Srbiji, pice i hrana skuplja u kaficima, klubovima, barovim, bifeima, restoranima itd. Medjutim, i ovde moze jeftino da se prodje ukoliko se dobro upozna grad - postoje bife opcije pogotovo za vreme pauze za rucak kada se moze dobro jesti za malo para, a takodje postoje i happy hour ture u mnogim kaficima gde je pice jeftinije ukoliko se naruci do npr 22 casa. Garderoba, tehnika i ostale stvarcice - manje vise iste cene, ali ono sto je ovde odlicno je da imaju veeeelike popuste u odredjenim periodima kada se stvari mogu dobili za cak do 70% popusta.

Da li postoji mogućnost da se nađe posao uz ovaj program?

Uz EM programe postoje mogucnosti za zaposlenje tokom studija, a posle sve zavisi ko je koliko spretan/na i gde trazi posao. U okviru Erasmus Munudusa svaki student ima pravo da radi do 15 sati nedeljno dok traje semestar i 40 sati nedeljno kada nema semestra (jul, avgust jer u svakom slucaju to nije pokriveno stipendijom). Medjutim, ja nisam imala potrebe za poslom jer (za sada) se odlicno snalazim sa stipendijom.

Kako ocenjuješ društveni život?

Moje iskustvo sa Dancima je da su prilicno zatvoreni mada veoma prijatni. Nisu preterano drustveni, ali ce uvek biti od pomoci ukoliko im se obratim. Sa druge strane posto sam na EM masteru, na mom programu (kao i na svakom EM) studiraju osobe koje su takodje internacionalni studenti i medju njima sa ja sebi nasla sjajne prijatelje/ice sa kojima volim da provodim svoje slobodno vreme.

Drugi utisci o toj zemlji

Veoma lepa i uredjena zemlja, sa jako lepom arhitekturom i svezim vazduhom. Nisam mnogo putovala po Danskoj, te ne znam kako je drugim gradovima, ali Kopenhagen je grad srednje velicine, sa mnogo lepih parkova, gomilom zanimljivih statua i izlaza na more. Iako je hladno, vazduh je veoma cist i svez. Svi ovde voze bicikle, sto je jako zanimljivo, a bicikle su parkirane po celom gradu bez obzira na godisnje doba, sunce ili kisu. Zimi je malo nezgodno jer kasno svice a rano se smraci, tako da dan bas ne traje dugo, ali zato leti svane vec oko pola 5 ujutro i svetlo je cak do nekih 11 uvece. Sve u svemu zanimljiv i lep grad.

Ostali komentari i preporuke

Erasmus Mundus programi sada imaju takozvani Balkan Window, sto znaci da postoje mesta na programima (master i doktorskim) specijalno za osobe koje dolaze sa Balkana (specijalno Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina). Programi su sjajni, ima ih raznih (u raznim poljima), pruzaju dobre uslove i kasnije vise opcija za zaposlenje, stoga je moja preporuka za sve koji su zaniteresovani za akademiju da se raspitaju.