Prijemni.rs
Maturang
  • Ana Bovan - direktor Bovan Consulting, predsednik Central European Development Forum


Ana Bovan - direktor Bovan Consulting, predsednik Central European Development Forum

Ana Bovan je pravnik i doktor ekonomskih nauka, sa bogatim poslovnim i akademskim iskustvom u zemlji i inostranstvu. Biznis iskustvo obuhvata top pozicije u domaćim kompanijama kao što su izvršni direktor u prvoj mobilnoj telefoniji Mobtel 063 ili direktor razvoja za EMEA u Glenayre Technologies u Amsterdamu ili direktor u Generation Europe u Briselu. Bogata akademska karijera obuhvata pozicije profesora i dekana Fakulteta za menadžment na Univerzitetu Metropolitan, kao i profesora na biznis školi WIBS u Parizu u oblasti poslovne strategije, ekonomske diplomatije, pregovaranja i lobiranja. Dobitnik je nekoliko domaćih i internacionalnih nagrada za poslovna ostvarenja, među kojima je i nagrada „European Mobile Messaging Association” za rad u Deutsche Telekomu, priznanje „Kapetan Miša Anastasijević” za klimatske promene i „Serbian Visions” za najbolju viziju za klimatsku akciju. Predsednik je CEDEF – Centralno evropskog foruma za razvoj, prvi predsednik Društva lobista Srbije, član P.A.C.E. u Briselu, osnivač i izvršni potpredsednik Srpske asocijacije menadžera, osnivač i član Upravnog odbora Belgijsko-srpskog poslovnog društva. Strateg i savetnik Fortune 100 kompanija, nosi zvanje EBRD konsultanta za biznis, kreator političkih strategija u više zemalja regiona. Autor i urednik TV emisije „PR News”, autor brojnih političkih i ekonomskih kolumni i urednik elektronskog nedeljnog poslovnog lista BC BILTEN, laureata nacionalne nagrade kao internet projekat godine.

Kako ste se pripremali za prijemni ispit na fakultetu ili visokoj školi?

Nekoliko meseci standardnog učenja, a poslednje dve nedelje asketske organizacije, bukvalno bez izlazaka iz kuće. Prijemni za australijske univerzitete je komplikovan i takmičarski, jako mali broj se prima, traje nekoliko dana, pritisak koji je na maturantu je ogroman, a ispit se sprovodi u ogromnim halama istog dana u celoj državi i sa kontrolorima iz drugih škola. Svaki đak je pod šifrom, gimnazije su pod šifrom i nepoznate i nezavisne komisije na nacionalnom nivou ocenjuju rezultate čitavih 5 meseci. Rezultate iščekuje cela zemlja i objavljuju se u novinama. 


Koji vam je bio najbolji utisak sa prijemnog ispita?

Veliki stres koji je prisutan tokom meseci pripreme samo je nestao kada su pištaljkom objavili okretanje listova i početak. Već sledeći dan bio je lakši. Najlepši osećaj kada posle 5 meseci vidite svoje ime u novinama – primljeni ste. Nezaboravno veselje je usledilo. Trud i iščekivanje su vredeli.


Najbolji savet za sve buduće studente koji se pripremaju za polaganje prijemnih ispita.

Planiranje vremena, kao i toga kako utrošiti energiju, nezaobilazno je. A oni dolaze kada jasno postavite ciljeve, znate šta zaista hoćete, šta doista iskreno volite i šta vam je važno u životu. A to nije lako. Posavetujte se sa nekim ko ima dosta iskustva. 


Šta ste studirali?

Univerzitet New South Wales, Australia
Univerzitet u Beogradu, Pravni fakultet


Čemu su Vas studije naučile i koliko Vam je to značilo za karijeru?

Uvod u studije na Univerzitetu u Sidneju, Australija, prevashodno je bila avangardna gimnazija u kojoj smo naučeni da mislimo slobodno, da tragamo za činjenicama, upoređujemo izvore i pravimo svoju sliku stvarnosti. Na samom Univerzitetu Novi Južni Vels stekla sam naviku da kombinujem teoriju i praksu, učili su nas povezivanju najaktuelnijih dešavanja u društvu i privredi sa materijom koju izučavamo, a u malim mentorskim grupama od 4, 5 studenata imali smo fantastičnu privilegiju da dobijemo ogromnu pažnju profesora i korisno mentorstvo, kao i angažovanu diskusiju o aktuelnim temama. Ukratko, pravljenje sistema za nalaženje informacija i korišćenje znanja u svakodnevnom poslu. Nastavak studija na Univerzitetu u Beogradu je u tom trenutku bio upoznavanje sa potpuno drugačijim sistemom rada u kojim sam cenila multidisciplinarnost i određeni akademizam pravnog fakulteta.


Kako ste našli svoj prvi posao i čime ste se bavili na početku Vaše karijere?

Veoma sam bila ponosna da sa petnaest godina dobijem posao uz pohađanje gimnazije na Bondi Beach u Sidneju. Tri godine sam radila u „Meku” i naučila kako funkcionišu multinacionalke, šta su standardi, predusretljivost ka kupcu i mnoge druge vrednosti koje se uče dok ste mladi. To je bilo neprocenljivo iskustvo!


Kada zapošljavate ljude, kakav profil osoba tražite?

Ako je reč o ekspertu visokog kalibra, tražimo višegodišnje iskustvo, kredibilitet i dokazani uspeh. Kod mladih nam je potreba za učenjem ključna, visok energetki potencijal i pozitivnost, liderski poriv i borbenost.


Koje veštine usavršavate i kako radite na sebi?

Verujem u celoživotno učenje i smatram da su nam potrebne bolje škole koje to omogućavaju. Učim od drugih kultura i od svojih zaposlenih. A s obzirom na to da sam po prirodi znatiželjna, stalno čitam i slušam podcaste kao što su Economist i Harvard Business Review. Informacije su svuda oko nas, treba pronaći pravu zlatnu nit i to pretvarati u znanje, a znanje u život, lepotu i uspeh.


Preporučite nam knjige u svojoj oblasti rada, koje smatrate dobrim.

Čitajte Štiglica, neka vas intrigira Fukujama, Piketi ili Hantington, Porter je nezaobilazan. Pritom, ne treba zaboraviti ni da iznova čitate i jednog Boru Stankovića, Mešu Selimovića ili Iva Andrića.


2024. godina