Uslovi upisa
Na Akademiju strukovnih studija Zapadna Srbija, Odsek Užice mogu se upisati kandidati koji imaju završenu četvorogodišnju i trogodišnju srednju školu (izuzev na studijskom programu Zdravstvena nega).
Prijemni ispit
Prijemni ispit je obavezan, nezavisno od broja prijavljenih kandidata. Ispit se polaže pismeno u obliku testa i traje 120 minuta.
Na Prijemnom ispitu kandidat može ostvariti maksimalno 60 poena.
Kandidati koji konkurišu za upis osnovnih strukovnih studija polažu prijemni ispit, odnosno ispit za proveru opšteg znanja i sposobnosti, predviđen Konkursom.
Prijemni ispit obuhvata nastavne sadržaje koji su izučavani u srednjoj školi u trogodišnjem odnosno četvorogodišnjem trajanju, u struci za koju kandidat konkuriše.
- Informacione tehnologije, Građevinsko inženjerstvo i Маšinstvo – polaže prijemni ispit iz matematike i opšte informisanosti;
- Tehnološko inženjerstvo – polaže prijemni ispit iz biologije ili matematike i opšte informisanosti;
- Menadžment i preduzetništvo – polaže prijemni ispit iz matematike i opšte informisanosti;
- Računovodstvo i revizija – polaže prijemni ispit iz matematike i opšte informisanosti;
- Turizam – polaže prijemni ispit iz opšte informisanosti;
- Zdravstvena nega (kandidati za upis na ovaj studijski program koji nisu predhodno stekli srednje obrazovanje iz oblasti Zdravstva i socijalne zaštite ili su završili Gimnaziju moraju predhodno polagati Difencijalni ispit iz zdravstvene nege – polaže se prijemni ispit iz biologije i opšte informisanosti.
- Unutrašnja arhitektura i dizajn – polaže se prijemni ispit iz crtanja (primer prijemnog ispita) i opšte informisanosti.
Rangiranje kandidata
Nakon obavljenog prijemnog ispita formira se jedinstvena rang-lista kandidata (rang lista). Kandidati mogu imati maksimalno 100 poena (najviše 40 na osnovu uspeha iz srednje škole i najviše 60 na prijemnom ispitu). Na osnovu rang liste određuje se:
- da li kandidat može biti upisan (mora imati ukupno 30 poena),
- da li će biti finansiran iz budžeta (ima više od 50 poena i nalazi se na rang listi do broja određenog za upis na budžet)
- ili će sam plaćati školarinu.
Upis kandidata
Za upis u I godinu Osnovnih strukovnih studija student mora priložiti sledeću dokumentaciju:
- original svedočanstva o završenim svim razredima srednje škole,
- original diploma o završenoj srednjoj školi,
- original izvod iz matične knjige rođenih,
- fotografije format 3,5 x 4,5 cm – 2 kom,
- uplatnicu za upisninu,
- uplatnicu za članarinu u Studenstkoj konferenciji Akademija strukovnih studija i Visokih škola,
- Za samofinansirajuće studente – uplatnica za školarinu.
Napomena: indeks, upisni list šv-20 – 2 kom, ugovor o studiranju, uplatnicu za upisninu i školarinu dobijaju se prilikom upisa.
Vesti o studiranju
-
Kreativni maj na FSU: Posebni uslovi za upis + poklon dobrodošlice za nove studente!
Fakultet savremenih umetnosti (FSU) pokreće Kreativni maj – specijalnu upisnu kampanju namenjenu svima koji žele da izgrade uspešnu karijeru u kreativnim industrijama!
30.04.2025 -
Rani upis na ITS: Iskoristi priliku da započneš svoju IT karijeru uz do 25% popusta!
Ako razmišljaš o budućnosti u svetu informacionih tehnologija, sada je pravi trenutak da napraviš prvi korak. ITS – Visoka škola za informacione tehnologije otvorila je prolećni predupisni rok za generaciju…
28.04.2025 -
Vaše dete zaslužuje školu koja ga priprema za svet u kojem će raditi rame uz rame s veštačkom inteligencijom
U Comtrade ITHS-u, obrazovanje nije samo učenje – to je ulazak u svet tehnologije, inovacija i digitalne pismenosti koje će biti osnova svake uspešne karijere. Iskoristite rani upis i ostvarite…
28.04.2025
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo