Studijski program - Okupaciona terapija
Podaci o studijskom programu
Kategorije na sajtu: Pedagoške nauke,
Vrste studija: Akademske
Vežbaj online: Pokreni vežbu
Gradovi: Beograd
KONKURS za drugi upisni rok.
Cilj okupacione terapije je da omogući svakom pojedincu kod koga je narušeno zdravstveno stanje dovelo do smanjene mogućnosti za učestvovanje u aktivnostima u skladu sa sopstvenim potrebama da ima ispunjen život bez granica, tj. da omogući učestvovanje upravo u tim aktivnostima.
Potrebe pojedinca za učestvovanjem u aktivnostima tokom života se menjaju, pa zbog toga okupacioni terapeuti imaju brojne profesionalne kompetencije i kvalifikovani su za rad sa svim uzrasnim grupama u raznorodnim sistemima kao što su zdravstvo, socijalna zaštita, školstvo, profesionalna rehabilitacija.
U okviru zdravstvenih ustanova okupaciona terapija može pružiti podršku osobi da bude ponovo uključena i da samostalnije obavlja aktivnosti svakodnevnog života, kao što su obavljanje higijenskih aktivnosti, ishrana, kretanje i sl. U okviru obrazovnih institucija okupaciona terapija može pomoći detetu da bude uključenije u proces učenja kroz intervencije čiji su ciljevi usvajanje bazičnih akademskih veština i prevencija negativnih oblika ponašanja. Kada je reč o profesionalnoj rehabilitaciji, okupaciona terapija može pomoći osobi da se vrati na posao nakon povrede ili bolesti kroz adaptaciju aktivnosti na poslu, adaptaciju okruženja i korišćenje asistivnih tehnologija. U okviru ustanova socijalne zaštite okupaciona terapija pomaže pojedincu da ima produktivniju i ispunjeniju svakodnevicu, prepunu zanimljivih, često i umetničkih aktivnosti. Okupaciona terapija ima ogroman značaj u tretmanu osoba sa duševnim bolestima.
Program akademskih studija okupacione terapije je kreiran tako da student bude osposobljen da koristi okupacionoterapijske metode i tehnike na takav način da svakoj osobi omogući neometano obavljanje životnih aktivnosti bez obzira na to da li te aktivnosti pripadaju domenu zdravstvenog, obrazovnog, socijalnog ili profesionalnog domena ljudskog funkcionisanja i postojanja.
Osnovni ciljevi studijskog programa su sticanje opštih i specifičnih znanja iz oblasti okupacione terapije, usvajanje veština neophodnih za realizaciju praktičnih aktivnosti, kao i razvijanje profesionalnog pristupa prema radu uz uvažavanje najviših etičkih standarda. Studijski program putem savremenog akademskog obrazovanja pruža sticanje adekvatnih kompetencija budućih terapeuta, neophodnih za nastavak školovanja na visokom akademskom nivou obrazovanja – master studije.
Ishod studijskog programa
Po završetku osnovnih akademskih studija studenti poseduju specifična znanja, sposobnosti i veštine neophodne za sprovođenje detekcije, prevencije, procene i edukacijsko-rehabilitacijske intervencije u oblasti životnih aktivnosti dece, odraslih i starih lica kod kojih je usled narušenog zdravstvenog stanja došlo do smanjenja mogućnosti da učestvuju u pojedinim životnim aktivnostima u saglasnosti sa vlastitim potrebama.
Cilj profesije okupacionog terapeuta je da pomogne svojim korisnicima da uspešnije, funkcionalnije i nezavisnije učestvuju u životu.
Da li ću se sa praktičnim delom profesije prvi put susresti tek nakon studija?
Ne, student se sa praktičnim delom profesije susreće u toku studija, jer se na studijskom programu posebna pažnja posvećuje vežbama na kojima studenti povezuju stečeno teorijsko znanje sa praktičnim aktivnostima i stiču veštine neophodne za uspešno obavljanje profesije diplomiranog terapeuta.
Poseban cilj studijskog programa je razvoj kritičkog mišljenja i kreativnosti studenata, koji su neophodni za efikasan rad. Vrednost kritičkog i kreativnog razmišljanja posebno dolazi do izražaja u uspostavljanju poverenja klijenata.
Koje zvanje dobijaju diplomirani studenti?
Studijski program je iz polja društveno-humanističkih nauka, oblast specijalne edukacije i rehabilitacije. Studenti dobijaju zvanje diplomirani terapeut, koje je definisano Pravilnikom o listi stručnih, akademskih i naučnih naziva („Službeni glasnik RS”, br. 76/05, 100/07, 97/08, 44/10, 93/12, 89/13, 99/14, 45/15 i 68/15).
Skraćeni naziv je dipl. terap.
Gde sve diplomirani terapeuti mogu da rade?
Diplomirani okupacioni terapeuti se osposobljavaju da primenjuju znanja iz oblasti okupacione terapije u okviru:
– ustanova zdravstvene zaštite (domovi zdravlja, bolnice, centri za medicinsku rehabilitaciju, neurološke i psihijatrijske klinike, klinike ambulantnog tipa, zatim zavodi za habilitaciju i rehabilitaciju dece i omladine ometene u razvoju, zavodi za rehabilitaciju, banje i klimatska lečilišta, ustanove za mentalno zdravlje),
– ustanova socijalne zaštite (gerijatrijske ustanove, domovi za decu, domovi i centri za stara lica, dnevni boravci, centri za hronične bolesnike, domovi za invalidna lica, rezidencijalni centri za stara lica, zavodi za profesionalno osposobljavanje),
– vaspitno-obrazovnih ustanova (škole, specijalne škole),
– kazneno-popravnih ustanova (centri za maloletničku delinkvenciju, okružni zatvori),
– velikih radnih organizacija,
– privatne prakse (rad na programima prevencije, planiranje odlaska u penziju, prilagođavanje poslova, prilagođavanje radnog mesta, prilagođavanje stambenih uslova),
– nevladinih organizacija.
Da li u Srbiji ima posla za okupacione terapeute?
Zavodi za statistiku rada na evropskom, pa i svetskom nivou, predviđaju da će potreba zapošljavanja okupacionih terapeuta rasti mnogo brže od proseka, više od 29%, čime se stvaraju uslovi za najmanje 32.800 novih radnih mesta pre 2022. godine.
Koncepcija studijskog programa obuhvata raznorodne aktivnosti usmerene na sve uzraste, što buduće okupacione terapeute kvalifikuje za rad sa svim uzrasnim grupama u raznorodnim oblastima i institucijama koje su u sistemu socijalne i medicinske zaštite, ali i u vaspitno-obrazovnim i institucijama pravosuđa, radnim organizacijama i nevladinom sektoru i kao samostalni profesionalci u okviru privatne delatnosti.
Predmeti
Vesti o studiranju
-
Kreativni maj na FSU: Posebni uslovi za upis + poklon dobrodošlice za nove studente!
Fakultet savremenih umetnosti (FSU) pokreće Kreativni maj – specijalnu upisnu kampanju namenjenu svima koji žele da izgrade uspešnu karijeru u kreativnim industrijama!
30.04.2025 -
Rani upis na ITS: Iskoristi priliku da započneš svoju IT karijeru uz do 25% popusta!
Ako razmišljaš o budućnosti u svetu informacionih tehnologija, sada je pravi trenutak da napraviš prvi korak. ITS – Visoka škola za informacione tehnologije otvorila je prolećni predupisni rok za generaciju…
28.04.2025 -
Vaše dete zaslužuje školu koja ga priprema za svet u kojem će raditi rame uz rame s veštačkom inteligencijom
U Comtrade ITHS-u, obrazovanje nije samo učenje – to je ulazak u svet tehnologije, inovacija i digitalne pismenosti koje će biti osnova svake uspešne karijere. Iskoristite rani upis i ostvarite…
28.04.2025
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo