Studijski program - Metodika nastave
Podaci o studijskom programu
Kategorije na sajtu: Pedagoške nauke,
Vrste studija: Akademske
Vežbaj online: Pokreni vežbu
Gradovi: Jagodina
Metodika nastave
Studijski program doktorskih akademskih studija Metodika nastave za sticanje akademskog naziva Doktor nauka-metodika nastave traje 6 semestara, odnosno tri školske godine ukupnog obima 180 ESPB.
Program poseduje sve elemente predviđene Zakonom o visokom obrazovanju i standardima za akreditaciju studijskih programa III nivoa studija. Vrsta studija i ishodi procesa učenja u skladu su sa zakonom koji utvrđuje nacionalni okvir kvalifikacija.
Osnovna svrha programa jeste da doprinese daljem razvoju naučnih saznanja u oblasti metodike nastave. Osnovni ciljevi studijskog programa jesu osposobljavanje studenata za samostalni naučnoistraživački rad, inoviranje nastavnog procesa i primenu savremenih pristupa modela nastavnog rada u obrazovnoj praksi.
Upis se vrši na osnovu konkursa koji raspisuje Univerzitet u Kragujevcu, a sprovodi ga Fakultet pedagoških nauka, Jagodina. Na studije trećeg stepena može se upisati lice koje je završilo odgovarajuće akademske studije prvog stepena u obimu od najmanje 300 ESPB bodova. Izbor kandidata za upis na studijski program obavlja se na osnovu opšte prosečne ocene ostvarene na osnovnim studijama i dužine trajanja prethodnih studija.
Kurikulum programa sadrži:
- 3 obavezna predmeta ukupne vrednosti 35 ESPB: Kvantitativna istraživanja u vaspitno-obrazovnom radu, Savremeni koncepti učenja i poučavanja i Kvalitativna istraživanja u vaspitno-obrazovnom radu;
- 35 izbornih predmeta od kojih student bira pet, a od kojih je jedan (sa Izborne pozicije 3) u direktnoj vezi sa izradom doktorske disertacije i uključuje obaveu objavljivanja naučnog rada u vezi sa temom doktorske disertacije;
- doktorsku disertaciju vrednosti 60 ESPB koja se realizuje u trećoj godini studija.
Tako se ukupno 95 ESPB ili 53% ukupnog broja ESPB odnosi na doktorsku disertaciju, u skladu sa standardom 5.10.
Faktor izbornosti prema pozicijama gde student bira predmete iznosi 63,89 % što je u skladu sa definisanim akreditacionim standardima.
Lista obaveznih i izbornih predmeta sa okvirnim sadržajem, kao i njihov način izvođenja i bodovne vrednosti iskazane u skladu sa evropskim sistemom prenosa bodova dostupni su u knjizi predmeta. Knjiga predmeta sadrži ishode procesa učenja svakog predmeta.
Nastava se izvodi putem predavanja, studijsko-istraživačkog rada, konsultacija i mentorskog rada. Posebna pažnja poklanja se individualnom radu sa studentima tokom naučno-istraživačkog rada, konsultacija i mentorskog rada pri izradi predispitnih obaveza, istraživačkih radova i istraživačkih projekata.
Kvalitetu nastavnog procesa doprinose i gostovanja stručnjaka iz prakse koje Fakultet periodično organizuje u okviru radionica, stručnih skupova i konferencija.
Vesti o studiranju
-
Kreativni maj na FSU: Posebni uslovi za upis + poklon dobrodošlice za nove studente!
Fakultet savremenih umetnosti (FSU) pokreće Kreativni maj – specijalnu upisnu kampanju namenjenu svima koji žele da izgrade uspešnu karijeru u kreativnim industrijama!
30.04.2025 -
Rani upis na ITS: Iskoristi priliku da započneš svoju IT karijeru uz do 25% popusta!
Ako razmišljaš o budućnosti u svetu informacionih tehnologija, sada je pravi trenutak da napraviš prvi korak. ITS – Visoka škola za informacione tehnologije otvorila je prolećni predupisni rok za generaciju…
28.04.2025 -
Vaše dete zaslužuje školu koja ga priprema za svet u kojem će raditi rame uz rame s veštačkom inteligencijom
U Comtrade ITHS-u, obrazovanje nije samo učenje – to je ulazak u svet tehnologije, inovacija i digitalne pismenosti koje će biti osnova svake uspešne karijere. Iskoristite rani upis i ostvarite…
28.04.2025
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo