Prijemni.rs
Maturang
  • Intervju - Fakultet za medije i komunikacije (FMK)
    Simona Žikić apsolvent


Simona Žikić , apsolvent

Kakvi su uslovi studiranja i kakvo je vaše mišljenje o kvalitetu nastave na vašem fakultetu?

Uslovi studiranja su fantastični. Naime, u sklopu cene jedne godine je sve uračunato: školarina, knjige, prijava ispita i dodatne stvari potrebne za određeni predmet. Profesori su vrhunski stručnjaci u svojoj oblasti, što studentima/kinjama omogućava da steknu konkretna znanja od osoba koje su najkvalifikovanije za tu oblast. Pored toga, uz pomoć takvih profesora/ki studnenti/kinje imaju mogućnost da ostvare kontakte koji će im pomoći prilikom kasnijeg zapošljavanja. Kada je reč o samom kvalitetu nastave, ono je na najvišem nivou. Razlog zbog kojeg ovo govorim jeste taj što uz svaku teorijsku pretpostavku postoji praktični primer koji istu oslikava. Prožmanje teorije i prakse je najbolje rešenje kada je učenje upitanju. Takođe, nastava je koncipirana tako da studenti/kinje prošire svoje vidike i upotpune svoja znanja, kako bi bili/e u stanju da prate sva dešavanja u svetu i budu deo bilo koje društvene oblasti. Ova činjenica je veoma važna kada je reč o smeru: komunikacije. Pored napomenutog, studenti/kinje se uče kritičkom mišljenju i na koji način argumetnovano da iznesu svoje stavove, mišljenja i ideje.

Praktična nastava je neophodna za današnje kvalitetno obrazovanje. Da li, po vašem mišljenju, studenti na fakultetu imaju dovoljno praktične nastave?

Svaki/a student/kinja ima kao obavezu praktičnu nastavu, koja se izvršava u određenoj kompaniji, agenciji ili koroporaciji. Takođe, pored obavezne prakse svi student/kinje imaju mogućnost da učestvuju u organizaciji različitih događaja koje fakultet tokom jedne školske godine organizuje.

Kakva je saradnja studenata sa studenskom službom? Koji su najčešći problemi i šta bi moglo da se poboljša?

S obzirom da je na Fakultetu za medije i komunikacije sve u elktronskoj formi, studentska služba je tu samo u slučajevima kada se izdaju određene potvrde ili se predaje diplomski rad. Upravo uz pomoć odlične online komunikacije, saradnja sa studentskom službom je jednostavna i uspostavlja se bez ikakvog problema.

Kako bi ocenili rad studentskih organizacija na fakultetu? Da li ste zadovoljni njihovim radom i kvalitetom?

Na Fakultetu za medije i komunikacije postoji više studentskih organizacija koje svojim radom pokazuju fantastične rezultate. Naime, na fakultetu postoji niz različitih organizacija od dramske trupe preko radija do časopisa. Njihov rad i kvalitet pokazuju rezultati koje su ostvarili: nagrada „Zoran Mamula" za radijsko novinarstvo, organizovanje Nedelje Ujedinjenih nacija u Beogradu, pozorišna predstava „Rekvijem za sreću" u Beogradskom dramskom pozorištu, dodela nagrada u Bitefu, izložba mladog fotografa Igora Marovića i drugo.

Koliko se obrazovanje na privatnim i državnim fakultetima razlikuje? Koje su to najbitnije razlike po Vašem mišljenju?

Kada je reč samom kvalitetu znanja mislim da je znanje koje student/kinja na privatnom fakultetu stekne jeste znatno kvalitetnije za razvijanje karijere tog/e studenta/kinje. Zapravo, uz pomoć prakse i konkretnog znanja student/kinja je u mogućnosti da se nakon studija odmah zaposli i da bude u potpunosti upućen/a u posao kojim planira da se bavi. Iz ugla studiranja na Fakultetu za medjie i komunikacije, ono što je razlika između privatnih i državnih fakulteta jeste komunikacija između prfesora/ki i studenata/kinja, kvalitet nastave, male grupe u kojima se uči, mogućnost rada na različitim projektima, učenje stranih jezika, stručna praksa za sve sudente/kinje, odlični uslovi rada (slušaonice, biblioteka, informatički centar, svečana sala, sala za projekte, digitalni studio, stidio za radio, svaki student/knija ima svoj/u email ardresu...) i drugo. Kao najvažnije, izdvojila bih mogućnost studenta/kinja da pokažu svoje talente i ambicije, da ispolje svoju autentičnost i posebnost, i da ih profesori/ke ne zovu po broju indeksa već po imenu i prezimenu.