Uslovi upisa
Pravo da se prijave na konkurs imaju svi kandidati koji:
- su završili četvorogodišnju srednju školu;
- studiraju na drugoj visokoškolskoj ustanovi;
- studiraju na drugoj studijskoj grupi Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Izbor kandidata vrši se na osnovu sledećih kriterijuma:
- uspeh na prijemnom ispitu;
- opšti uspeh u srednjem obrazovanju u sva četiri razreda;
- izraženi redosled želja.
Maksimalan broj bodova koji se može steći na prijemnom ispitu iznosi 60, a po osnovu školskog uspeha 40.
Prijemni ispit sastoji se iz:
- testa opšte informisanosti i
- testa znanja iz oblasti za koju kandidat konkuriše.
Na studijskim grupama za filozofiju i klasične nauke umesto testa znanja polaže se pismeni ispit, na način utvrđen Konkursom za upis studenata na osnovne akademske i integrisane akademske studije Univerziteta u Beogradu.
Za upis na studije utvrđuje se Konačna rang-lista za studente koji se finansiraju iz budžeta i one koji plaćaju školarinu, a mestom na rang-listi određuje se da li će student u prvoj godini studija imati status budžetskog ili samofinansirajućeg studenta, u skladu sa kvotom budžetskih mesta koje određuje Vlada Republike Srbije.
Ako se kandidati izabrani na Konkursu ne upišu u predviđenom roku, Fakultet će u roku naznačenom u Konkursu umesto njih upisati odgovarajući broj drugih kandidata prema redosledu na Objedinjenoj listi prioriteta za upis na prozivci, odnosno prema redosledu na posebnim konačnim rang-listama po programu afirmativnih mera.
Prijava na konkurs
Kandidati su, prilikom prijavljivanja, dužni da donesu na uvid originalna dokumenta, a predaju neoverene fotokopije sledećih dokumenata, koje se ne vraćaju kandidatima:
- svedočanstva za sva četiri razreda srednje škole;
- diplomu o položenom završnom, odnosno maturskom ispitu;
- dokaz (priznanicu) o uplati naknade za polaganje prijemnog ispita.
Kandidati imaju pravo da na prijavnom listu navedu redosled željenih studijskih grupa. Studijske grupe koje kandidati na osnovu redosleda želja imaju pravo da rangiraju kao drugu, treću itd. želju su: andragogija, arheologija, etnologija i antropologija, istorija, istorija umetnosti, klasične nauke, pedagogija, sociologija i filozofija. Kao drugi, treći itd. izbor ne rangira se: psihologija.
Ukoliko nije stekao pravo da se na osnovu ukupnog broja bodova upiše na onu studijsku grupu koja mu je bila primarna želja, kandidat stiče pravo da se na osnovu ukupnog broja bodova rangira za upis na studijskim grupama koje je naveo u redosledu želja, ukoliko na tim grupama ima slobodnih mesta.
Upis
Kandidati koji steknu pravo da se upišu, prilažu:
- overene fotokopije školskih dokumenata i originalna dokumenta na uvid;
- izvod iz matične knjige rođenih (Fakultet po službenoj dužnosti pribavlja izvod iz matične knjige rođenih za državljane Republike Srbije);
- jedan odštampan i potpisan primerak ŠV-20 obrasca
- indeks - dobija se bez naknade na Fakultetu prilikom upisa;
- dve fotografije formata 4.5 x 3.5 cm;
- dokaz o uplati školarine, odnosno prve rate školarine za samofinansirajuće studente.
Vesti o studiranju
-
Kreativne subote na Fakultetu savremenih umetnosti – Pridruži se 14. decembra!
Da li ste spremni da probudite svoju kreativnost i zakoračite u svet umetnosti, dizajna, marketinga i biznisa? Kreativne subote na Fakultetu savremenih umetnosti (FSU) osmišljene su za sve koji žele…
06.12.2024 -
Da nikada ne zažalite što svom detetu niste poklonili budućnost
Izbor škole nije samo jedan od koraka u obrazovanju vašeg deteta – to je temelj na kojem se gradi njegova budućnost. U vremenu gde tehnologija diktira ritam razvoja društva i…
06.12.2024 -
Vaš talenat, vaša prilika, vaš FSU – uz ekskluzivnu Cyber Monday promociju!
Snižena školarina, besplatne pripreme, prijemni i upis na FSU samo do 4. decembra
02.12.2024
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo