Umetnost ima ogroman značaj u našim životima i načinu na koji kao društvo gradimo identitet. Ona nam omogućava da izrazimo svoje ideje, emocije i misli na kreativan način, da prenesemo naše istorijske, političke i socijalne priče, očuvamo nasleđe i tradiciju, te da se povežemo sa drugim ljudima na emocionalnom i metafizičkom nivou. Umetnost takođe može da nas inspiriše, da nas podstakne na razmišljanje i da nas navede da vidimo svet drugačijim očima.
Diplomirani umetnici mogu raditi u umetničkim galerijama, muzejima, na televiziji, ali i u oblastima kao što su oglašavanje, marketing i mnoge druge. Shodno tome, diplomirani umetnici mogu poći različitim karijernim putevima u zavisnosti od vrste umetnosti kojom se bave. Mnogi će karijeru nastaviti kao slobodni umetnici, dok će drugi raditi za filmske studije, marketinške agencije, izdavačke kuće, dizajnerske agencije, muzeje, galerije i druge kulturne institucije.
Karijera i uspeh u umetnosti
Umetnički sektor može biti veoma konkurentan, ali postoji mnogo mogućnosti za pojedince koji su spremni da rade na razvijanju svojih veština i da se usavršavaju u svom poslu. Diplomirani umetnici koji razviju impresivan portfolio stiču mnogo veće šanse da pronađu posao u struci. Takođe, networking i povezivanje sa drugim umetnicima i profesionalcima može im otvoriti vrata ka novim mogućnostima.
Važno je imati na umu da se uspeh u umetničkom sektoru ne meri samo novcem, već i uticajem i doprinosom umetnosti i kulturi. Umetnički rad je kreativni proces koji zahteva posvećenost, strpljenje i kontinuirano usavršavanje. Bez obzira na to koju oblast izaberu, diplomirani umetnici mogu očekivati uzbudljivu karijeru, koja će ih ispuniti i podsticati na kreativno izražavanje i inovaciju. U nastavku predstavljamo potencijalna zanimanja kojima se mogu baviti.
Kostimograf
Kostimograf je umetnik koji se bavi kreiranjem kostima za pozorište, film, televiziju ili modne revije. Kostimograf mora imati znanje o istorijskoj kostimografiji, modi, materijalima i tehnikama izrade kostima. Ova pozicija zahteva kreativnost, detaljnu analizu i planiranje. Kostimografi obično rade za pozorišta ili filmske produkcije.
Scenski dizajner
Scenski dizajneri kreiraju vizuelne koncepte za pozorišne predstave, opere, baletske predstave i slično. Oni su odgovorni za osvetljenje i osmišljavanje scenografije, kostima i rekvizita koji će stvoriti željeni ambijent. Scenski dizajneri moraju biti kreativni, strpljivi i imati sposobnost da rade u timu sa drugim umetnicima i tehničarima.
Književnik
Književnik je umetnik koji se bavi pisanjem proze, poezije ili dramskih dela. On mora biti kreativan, imati dar za pisanje i razvijanje fabule, kao i sposobnost da izrazi svoje ideje na način koji će biti zanimljiv čitaocima. Književnici mogu raditi kao slobodni umetnici ili za izdavačke kuće.
Grafički dizajner
Grafički dizajneri kreiraju vizualne koncepte koristeći računarski softver i tradicionalne umetničke tehnike kako bi proizveli vizuelne elemente koji se koriste u različitim medijima, uključujući reklame, časopise, knjige, brošure, sajtove i slično. Njihov zadatak je stvaranje i predstavljanje vizuelnih koncepata, promišljajući o stilovima, fontovima i bojama koji će se najbolje uklopiti uz vizuelni identitet brenda za koji rade.