Studijski program - Računarstvo i informatika
Podaci o studijskom programu
Kategorije na sajtu: Elektrotehnika, Informacione tehnologije, Inženjerstvo, Tehnologija,
Vrste studija: Akademske
Vežbaj online: Pokreni vežbu
Gradovi: Niš
Master akademske studije po akreditaciji iz 2019. godine
Studijski program master akademskih studija pod nazivom Računarstvo i informatika koji se izvodi na Elektronskom fakultetu u Nišu ima 4 modula i to:
- Softversko inženjerstvo (SI),
- Bezbednost računarskih sistema (BRS),
- Informacioni sistemi i tehnologije (IST) i
- Inženjerstvo podataka (IP)
Studije karakteriše sticanje užih naučno-stručnih i stručno-aplikativnih znanja u okviru navedenih modula.
Nastava na ovom studijskom programu traje dva semestra (godinu dana) tokom kojih student stiče najmanje 60 ESPB.
Na ovaj studijski program se mogu upisati samo kandidati koji su na osnovnim studijama stekli najmanje 240 ESPB bodova i to na Elektronskom ili nekom drugom srodnom fakultetu.
Nastava na studijskom programu realizuje se na sledeći način:
- Za svaki modul u prvom semestru postoji izborna lista A za modul sa najmanje osam predmeta od kojih student bira tri, dok dva predmeta student bira iz zajedničkog izbornog bloka A za sve module.
- Za svaki modul u drugom semestru postoji izborna lista B za modul sa najmanje četiri predmeta od kojih student bira jedan, dok još jedan predmet student bira iz zajedničkog izbornog bloka B za sve module.
- Organizuje se studijsko-istraživački rad, koji student realizuje u oba semestra u saradnji sa nastavnicima sa studijskog programa, i pri tome se upoznaje sa najnovijim stručnim i tehnološkim saznanjima, kao i sa elementima naučno-istraživačkog i stručnog timskog rada, i
- Master rad, koji student radi u drugom, završnom semestru.
Tokom studija student mora da položi najmanje sedam predmeta, od kojih je 5 predmeta u prvom semestru i 2 u drugom. Ovakva struktura obezbeđuje da student izabere najmanje 4 predmeta koji su specifični za modul koji je izabrao. Sadržaj predmeta je takav da nadograđuje stečena znanja iz oblasti Računarstva i informatike i uglavnom je reč o predmetima koji sadrže napredne teme.
U prvom semestru studenti imaju i Studijsko-istraživački rad koji ih uvodi u naučna istraživanja kroz seminarske radove i projekte.
U drugom semestru, obavezna stručna praksa, koja nosi 3 ESPB, omogućuje studentima utvrđivanje stečenih znanja u realnom radnom okruženju, pripremajući ih za predstojeće radne obaveze i master rad.
Kroz izborne kurseve, stručnu praksu, kao i Master rad - studijsko-istraživački rad, student se priprema za izradu master rada koji nosi 15 ESPB.
Nastava se izvodi kroz predavanja, vežbe i studijski istraživački rad. Predavanja su namenjena za prenošenje teorijskih osnova, dok se na vežbama razrađuju primeri koji ilustruju predavanu materiju. U okviru studijskog istraživačkog rada obavljaju se laboratorijski rad, konsultacije, rade se seminarski radovi i projekti. Za izvođenje nastave koriste se računari i projektori, a po potrebi nastava se izvodi i u računarskim salama. Kao podrška nastavi koristi se Moodle platforma za sve kurseve.
Rad studenata tokom nastavnog procesa prati se i vrednuje prema pravilima koja su usvojena na Elektronskom fakultetu u Nišu sa čime su studenti unapred upoznati.
Vesti o studiranju
-
Investirajte u sebe: Upišite master studije na FDN-u već od 800 evra i stvorite nove šanse za karijerni napredak
Ukoliko je vaš cilj izgradnja karijere koja će vas izdvojiti na tržištu rada, onda ste na pravom mestu! Fakultet društvenih nauka u Beogradu raspisao je konkurs za upis na master…
29.08.2024 -
Iskoristi mogućnost drugog upisnog roka! Studiraj na Fakultetu društvenih nauka
Polaganje prijemnog ispita nije prošlo kako si zamislio i upis na fakultet u prvom roku je pao u vodu? Ne brini, jer drugi upisni rok je tu, a Fakultet društvenih…
29.08.2024 -
SEPTEMBARSKI UPISNI ROK NA RAČUNARSKOM FAKULTETU – ŠKOLSKA 2024/25.
Prijave za polaganje prijemnog ispita za septembarski upisni rok na Računarskom fakultetu su u toku!
14.08.2024
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo