Dramske i scenske umetnosti su grane umetnosti koje se bave stvaranjem umetničkog dela kroz izvođenje na sceni, uz primenu glumačkih i drugih scenskih tehnika. Studiranje ovih umetnosti pruža studentima dublje razumevanje pozorišne umetnosti, tehnika glume, režije, scenografije, kostimografije i drugih elemenata koji čine pozorišnu predstavu. Pored toga, studiranje umetnosti pruža potrebno znanje i veštine za uspešnu dalju karijeru, ali i osećanje ispunjenosti i slobode da se izrazite na kreativan način. Studenti umetnosti mogu da istražuju i eksperimentišu sa različitim materijalima i tehnikama dok proučavaju umetničku teoriju i istoriju, koja ih nadahnjuje da stvaraju nešto novo i originalno.
Studije na umetničkim fakultetima mogu biti nezaboravno iskustvo koje će proširiti vašu perspektivu i ojačati vaše umetničke veštine. Provođenjem većine vremena na probama i sceni imaćete priliku da ispoljite svoju kreativnost i razvijete sopstveni umetnički izraz. Osim toga, upoznaćete se sa drugim kreativnim i talentovanim ljudima, koji će vas inspirisati i podržavati tokom vašeg umetničkog puta, a nakon završetka studija, možete se okrenuti brojnim pozicijama i različitim zanimanjima u oblasti pozorišne i filmske umetnosti. Neke od mogućnosti su navedene u nastavku.
Karijerne mogućnosti za studente dramskih umetnosti
- Glumac – osnovna uloga je tumačenje uloga u pozorištu, na filmu, televiziji ili u reklamama. Glumci mogu da rade kao slobodni umetnici ili da budu angažovani u pozorištima, filmskim studijima ili drugim producentskim kućama.
- Režiser – zaduženi je za kreiranje umetničke vizije projekta i vođenje glumačkog i producentskog tima u realizaciji projekta. Može raditi u pozorištu, na filmu, televiziji ili u reklamama.
- Scenograf – dizajnira scenografiju i dekoraciju pozornice ili setove za filmove i televizijske serije. Scenograf može raditi u pozorištima, filmskim studijima ili kao slobodni umetnik.
- Kostimograf – zadužen je za dizajn kostima za predstave, filmove ili televizijske serije. Može raditi u pozorištu, filmskim studijima ili kao slobodni umetnik.
- Dramaturg – pomaže u pisanju scenarija, tumači dramski tekst i savetuje glumce i režisere u pripremi predstava. Može raditi u pozorištima, filmskim studijima ili kao slobodni umetnik.
- Tonac – zadužen je za snimanje i obradu zvuka u pozorištu, na filmu, televiziji ili u muzici. Može raditi u studijima za snimanje, filmskim i televizijskim studijima, radijskim stanicama ili kao slobodni umetnik.
- Video-producent – zadužen je za kreiranje video-sadržaja za pozorište, film, televiziju ili internet. Može raditi u producentskim kućama, marketinškim agencijama ili kao slobodni umetnik.
- Animator – kreira animirane filmove i video-igre. Može raditi u filmskim studijima, producentskim kućama ili kao slobodni umetnik.
- Profesor dramskih umetnosti – nakon završetka diplomskih i master studija, diplomci mogu nastaviti karijeru kao profesori dramskih umetnosti. Ovo zanimanje obično zahteva znatno iskustvo u pozorišnoj industriji i doktorsku diplomu. Kao profesori, mogu predavati u visokoškolskim ustanovama i voditi glumačke i druge radionice. Takođe, mogu biti mentori i savetnici za mlade talente u industriji.
Povećaj svoje šanse za upis - pripremi se za prijemni ispit.
Vesti o studiranju
-
Odsek Visoka škola elektrotehnike i računarstva upisuje novu generaciju studenata!
U prvu godinu osnovnih strukovnih studija školske 2023/2024. godine Odsek Visoka škola elektrotehnike i računarstva upisuje ukupno 660 studenata.
06.06.2023 -
Novoakreditovani master strukovni program na ICEPS-u!
Ukoliko želite da usvojite kvalitetno i praktično znanje u oblasti menadžmenta u zdravstvu, da budete spremni i dobro obučeni za adekvatan, efikasan i efektivan rad ili upravljanje u zdravstvenim ustanovama,…
05.06.2023 -
Osiguranje proizvodnje ispravnih i zdravstveno bezbednih namirnica
Osnovne strukovne studije Prehrambeno inženjerstvo i bezbednost hrane na Akademiji tehničkih strukovnih studija Beograd osposobljavaju studente da planiraju, organizuju i sprovode proces proizvodnje hrane, kao i kontrolu kvaliteta procesa proizvodnje…
05.06.2023
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo