Kao sastavni deo Univerziteta umetnosti u Beogradu, Fakultet likovnih umetnosti, zajedno sa fakultetima muzičkih, primenjenih i dramskih umetnosti predstavlja temelj visokoškolskog obrazovanja u oblasti umetnosti u Srbiji. Svi ovi fakulteti su tokom višedecenijskog postojanja izgradili prepoznatljiv profil, zauzeli posebno mesto u celokupnom obrazovnom sistemu Srbije i formirali generacije mladih ljudi posvećenih umetnosti i stvaralačkom pristupu životu uopšte.
Fakultet likovnih umetnosti nastao je od Akademije likovnih umetnosti u Beogradu, koja je osnovana uredbom Ministarstva Prosvete Kraljevine Jugoslavije od 31. marta 1937. godine na inicijativu uglednih umetnika – Petra Dobrovića, Mila Milunovića i Tome Rosandića. Ubrzo su im se priključili i Sreten Stojanović i Jerolim Miše, takođe istaknuti umetnici. Akademija je osnovana po uzoru na svetske škole tog tipa i od samog početka se zasnivala na tri odseka: slikarskom, grafičkom i vajarskom.
Kada je 1957. godine osnovan Univerzitet umetnosti, Likovna akademija je postala njegov sastavni deo, a 1973. godine prerasta u Fakultet likovnih umetnosti. Od svog osnivanja pa do danas, Akademija, odnosno Fakultet likovnih umetnosti, imala je status vodeće institucije u oblasti likovnog obrazovanja na ovim prostorima. Tokom 80 godina postojanja, u nastavi je učestvovalo oko 140 uglednih srpskih i jugoslovenskih umetnika. Ovu prestižnu akademsku instituciju završilo je oko 3.500 studenata, među kojima je i 16 kasnijih članova Srpske akademije nauka i umetnosti i veliki broj stvaralaca koji su ostavili dubok trag u likovnoj umetnosti Jugoslavije i Srbije i uspešno predstavljali svoju zemlju na značajnim međunarodnim izložbama.
Program nastave obuhvata slikarstvo, vajarstvo, grafiku i teorijske predmete, a odnedavno je uveden i program Novi mediji. Proces nastava se odvija u okviru osnovnih, master i doktorskih studija, u pet zgrada Fakulteta. Studentima stoje na raspolaganju obimna biblioteka i izlagački prostori – Galerija FLU, Galerija Centra za grafiku i Galerija Izlozi. U okviru Fakulteta deluju i dve posebne organizacione jedinice – Centar za Grafiku i vizuelna istraživanja i Centar za umetničko livenje. Akademija, a nešto kasnije Fakultet, odigrali su značajnu ulogu prilikom osnivanja srodnih institucija u Srbiji i bivšoj Jugoslaviji – u Skoplju, Novom Sadu, Prištini, Cetinju, Banjoj Luci i mnogim drugim.
Tokom decenija sistematski se uvećavala i Umetnička zbirka Fakulteta, koja se sastoji od izabranih radova profesora i studenata. Danas Umetnička zbirka sadrži više od 200 veoma vrednih dela i predstavlja temelj za osnivanje budućeg muzeja FLU. Zbirka grafičkih listova sadrži više desetina hiljada radova, među kojima se nalaze i dela istaknutih jugoslovenskih i srpskih umetnika. Zbirka Fakulteta predstavlja i svojevrsnu vizuelnu istoriju ustanove, omogućava uvid u kontinuitet rada i održava sećanje na profesore i studente čija dela predstavljaju inspiraciju i za nove generacije studenata.
Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu sarađuje sa mnogim uglednim likovnim akademijama i fakultetima u svetu. Među njima su Akademije likovnih umetnosti u Beču, Parizu, Krakovu, Solunu, Si’anu. Putem Erazmus+ programa Fakultet se sve više uključuje u program evropske mobilnosti studenata te je ostvario saradnju sa Akademijama u Bratislavi, Krakovu, Solunu, Zagrebu, Ostravi i Taljinu. Na taj način, profesori i studenti FLU tokom boravka na nekoj od ovih akademija imaju mogućnost da se upoznaju sa radom svojih kolega i steknu značajno profesionalno iskustvo. Istovremeno, sve više inostranih studenata pohađa nastavne programe Fakulteta što im omogućava da se bolje upoznaju sa našom zemljom, a u isto vreme doprinosi širenju ugleda FLU.
Kao i ostale visokoškolske institucije u Srbiji, ali i u čitavom svetu, i Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu je suočen sa izazovima koje nosi savremeno doba. Sve karakteristike vremena u kome živimo odražavaju se i na delatnost Fakulteta. Odgovornost generacije nastavnika koja je trenutno zaposlena na Fakultetu je da ostvari kontinuitet nastavnih programa, da preispita i sačuva njihove potvrđene, „tradicionalne“ vrednosti i uskladi ih sa potrebama savremenog doba i novih generacija studenata. Atmosfera otvorenosti i osetljivosti za duh vremena, koja je oduvek krasila rad naše ustanove, omogućava mladim generacijama da razviju svoj stvaralački potencijal.
Osnovne akademske studije
Master akademske studije
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo