Studiranje na fakultetu umetnosti karakteriše ne samo proces učenja već i proces stvaranja. Studiranje je zahtevno, ali je ujedno i iskustvo koje ispunjava. To je jedan period mladosti koga se studenti sećaju sa zadovoljstvom, iako zahteva intenzivan rad i angažovanje u različitim umetničkim disciplinama. Studenti fakulteta umetnosti imaju mogućnost da izučavaju širok spektar umetničkih disciplina, uključujući vizuelnu umetnost, pozorište, ples i muziku.
Studenti obično svoj umetnički put započinju osnovnim upoznavanjem različitih pravaca koji su karakteristični za umetničku oblast koju su odabrali, te na tim osnovama dalje razvijaju svoja znanja i veštine iz slikarstva, vajarstva, fotografije, glume, plesa ili neke druge oblasti. Stoga ne iznenađuje činjenica da diplomirani umetnici imaju mnogo opcija kada je reč o izboru pozicije na kojoj će raditi. Predstavljamo vam neke od njih.
Karijerne mogućnosti za umetnike
- Vizuelni umetnik – bavi se kreiranjem umetničkih dela poput slika, skulptura ili instalacija.
- Glumac – umetnik koji igra uloge u pozorištu, na filmu, serijama ili televiziji.
- Fotograf – stvara fotografije koje mogu biti umetničkog ili dokumentarnog karaktera.
- Grafički dizajner – kreira vizuelne elemente poput logotipa, plakata i ilustracija.
- Kustos – radi u muzejima i galerijama i organizuje izložbe.
- Scenograf – bavi se stvaranjem scenografije za pozorišne i filmske produkcije.
- Ilustrator – kreira ilustracije za knjige, časopise i reklame.
- Animator – stvara animirane filmove i serije za potrebe različitih industrija.
- Modni dizajner – kreira odeću i aksesoare za modne revije i prodaju.
- Plesač – izvodi profesionalne plesne nastupe na pozorišnoj sceni, u dvoranama, na takmičenjima, ali i u filmovima, reklamama i muzičkim spotovima.
- Muzičar – nastupa kao solo umetnik ili u grupi i stvara originalnu muziku.
- Producent – radi na organizovanju i finansiranju filmskih i televizijskih projekata.
- Reditelj – upravlja umetničkim vizijama pozorišnih predstava, filmova i televizijskih serija.
- Novinar za kulturu i umetnost – piše o kulturnim i umetničkim dešavanjima u novinama, časopisima i na veb-stranicama.
- Restaurator umetnina – čuva i obnavlja umetnička dela u muzejima i galerijama.
Zahvaljujući napretku tehnologije, postoje i nova zanimanja koja se pojavljuju u industriji umetnosti i kreativnih industrija, kao što su virtuelni umetnik, dizajner video-igara, arhitekta za igre, VFX umetnik, 3D modelar i drugi. Pored toga, mnogi fakulteti studentima pružaju priliku da se bave umetničkim preduzetništvom, da otvore sopstvene studije ili galerije, kao i da se angažuju u savremenim umetničkim projektima. Saznajte kako da upišete studije iz oblasti umetnosti.
Povećaj svoje šanse za upis - pripremi se za prijemni ispit.
Vesti o studiranju
-
Visoka tehnička škola strukovnih studija u Novom Sadu svečano je obeležila dodelu Diploma i otvaranje nove CNC laboratorije najnovije generacije
Visoka tehnička škola strukovnih studija u Novom Sadu s ponosom objavljuje uspešan završetak svečane ceremonije dodele diploma i veličanstveno otvaranje nove CNC laboratorije najnovije generacije. Ovaj događaj predstavlja značajan korak…
02.06.2023 -
Nagrada za najbolje male maturante: Do 100% popusta za upis u Savremenu gimnaziju
Najsavremenija gimnazija u regionu poziva sve talentovane, ambiciozne i vredne učenike da i ove godine konkurišu za neki od četiri programa podsticaja za najbolje koje poklanja Savremena gimnazija.
02.06.2023 -
Alumnisti Odseka Visoka ICT škola dele sa vama ZAŠTO JE VAŽNO da upišete Odsek Visoku ICT školu
Alumnisti Odseka Visoka škola za informacione i komunikacione tehnologije dele sa vama zašto je važno da upišete Odsek Visoku ICT školu.
31.05.2023
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo