U današnje vreme, kada su ekonomske promene brze i nepredvidive, važno je imati znanje i veštine koji su vam potrebni da biste bili konkurentni na tržištu rada. Studiranje ekonomije je upravo jedan od načina da steknete ova znanja i veštine i tako sebi otvorite vrata ka različitim karijernim mogućnostima.
Kada se govori o studiranju ekonomije, obično se misli na studijski program koji se odnosi na proizvode i usluge, tržište, poslovanje, finansije i sl. Na ovom programu studenti uče o ekonomskim zakonima, metodama i alatima koji se koriste u analizi ekonomskih trendova i načinima na koje ekonomski faktori utiču na društvo i privredu u celini.
Studenti ekonomije imaće priliku da se upoznaju sa širokim spektrom ekonomskih tema i oblasti. Oni će moći da se bave pitanjima kao što su ekonomska politika, razvoj tržišta, međunarodna trgovina i finansijsko planiranje. Kao što vidite, oblast ekonomije je izuzetno raznolika, tako da će studenti biti u mogućnosti da otkriju oblast koja ih najviše zanima i specijalizuju se za nju.
Karijerne mogućnosti za ekonomiste
Nakon završenih studija ekonomije, diplomirani studenti imaju priliku da se zaposle u različitim industrijama i na različitim pozicijama. Oni mogu da se zaposle u privatnom sektoru, vladi, nevladinim organizacijama, bankama, revizorskim kućama, marketinškim agencijama, u oblasti međunarodnog poslovanja i mnogim drugim oblastima. Svakako, diploma u oblasti ekonomije otvara vrata ka velikom broju karijernih mogućnosti.
- Na primer, ako ste zainteresovani za rad u bankarstvu, imate mogućnost da se zaposlite kao bankarski menadžer, finansijski analitičar ili finansijski savetnik.
- Ako vas privlači međunarodno poslovanje, možete raditi kao poslovni analitičar, trgovac, ekonomski savetnik ili poslovni konsultant.
- Ovladavanje finansijskom analizom može vas dovesti do posla u nekoj od renomiranih revizorskih kuća ili bankama.
Diplomirani studenti ekonomije takođe mogu pronaći posao u vladi. Mogu raditi u Ministarstvu finansija, privrede ili trgovine, ili čak u Evropskoj komisiji. Takođe, mogu se zaposliti u nevladinim organizacijama koje se bave pitanjima društvene odgovornosti, ekologije i ljudskih prava. Diplomirani ekonomisti u ovim organizacijama često rade na projektima koji podrazumevaju analizu i planiranje finansijskih i ekonomskih aspekata, razvoj poslovnih modela, strategija i planova za poboljšanje poslovanja organizacija, a rade i na unapređivanju procesa finansijskog izveštavanja. Karijera u nevladinim organizacijama može biti izazovna, ali donosi i osećaj postignuća i doprinosa zajednici.
Bankarstvo i finansije
U bankarstvu i finansijama postoje brojne pozicije na kojima diplomirani ekonomisti mogu raditi – bankarski službenik, finansijski savetnik, analitičar rizika, analitičar investicija, menadžer portfolija, bankarski konsultant itd. Oni mogu raditi u različitim ustanovama i organizacijama, uključujući banke, investicijske kompanije, brokerske kuće, finansijske savetodavne firme i mnoge druge.
Konsalting
Jedna od najpopularnijih opcija za diplomirane ekonomiste je izgradnja karijere u konsultantskim firmama. Konsultantske firme nude različite usluge klijentima, uključujući finansijsko planiranje, strateško planiranje, marketinške strategije i mnoge druge. Diplomirani ekonomisti u ovim firmama mogu raditi na projektima koji podrazumevaju analizu poslovnih problema, razvoj i primenu rešenja i pružanje savetodavnih usluga klijentima. Karijera u konsultantskim firmama nudi velike mogućnosti za profesionalni razvoj i napredovanje, a takođe je i dobro plaćena.
Zdravstvo
U zdravstvenoj industriji diplomirani ekonomisti mogu raditi u različitim ustanovama i organizacijama, uključujući bolnice, zdravstvene ustanove, farmaceutske kompanije, zdravstvene osiguravajuće kuće i sl. Neke od mogućih pozicija na kojima se mogu zaposliti su: menadžer zdravstvenih usluga, analitičar zdravstvene politike, menadžer bolnice, menadžer farmaceutske kompanije itd. Diplomirani ekonomisti u ovoj oblasti mogu raditi i na projektima koji se tiču analize finansijskih aspekata poslovanja, razvoja strategija, planiranja i sprovođenja marketinških kampanja.
Mediji
Još jedna zanimljiva oblast u kojoj diplomirani ekonomisti mogu da rade su mediji. U ovoj industriji postoji mnogo pozicija na kojima je znanje ekonomije i te kako korisno, kao što su npr. analitičar tržišta, menadžer prodaje, menadžer poslovnog razvoja, finansijski analitičar i dr. Diplomirani ekonomisti mogu da rade u različitim medijima, uključujući novine, televiziju, radio i društvene mreže. Oni su često uključeni u analizu publike, istraživanje tržišta, razvoj marketinških strategija itd.
Bez obzira na to koju poziciju odaberete, zvanje ekonomiste će vam omogućiti da imate perspektivnu karijeru i da radite posao koji će vam pričinjavati zadovoljstvo. Pored toga, obezbediće vam odličnu zaradu i pružiti mogućnost da se dodatno profesionalno usavršavate, te da dospete do rukovodećih pozicija u kompanijama različitih industrija ili da pak otvorite svoju firmu i uplovite u svet preduzetništva, jer vam znanje stečeno tokom studija pruža neprocenjivo razumevanje dinamike tržišta i potrošača.
Povećaj svoje šanse za upis - pripremi se za prijemni ispit.
Vesti o studiranju
-
International School vam za Dan škole poklanja velika sniženja za upis osnovaca i srednjoškolaca
U najmodernijoj osnovnoj i srednjoj Cambridge i IB školi u regionu, u kojoj se nastava odvija isključivo na engleskom jeziku, godinama stasavaju visokoobrazovani, ambiciozni, motivisani i uspešni mladi ljudi, koji…
29.05.2023 -
Srednja i visoka škola za IT slave Dan škole i poklanjaju velike popuste
Dve vodeće IT obrazovne ustanove u regionu ITS i ITHS proslavljaju Dan škole i tim povodom poklanjaju posebne pogodnosti za upis na najtraženije IT profile: do 1.015 evra popusta za…
26.05.2023 -
Saznajte koja zanimanja sigurno neće preuzeti veštačka inteligencija (AI)
Termin “veštačka inteligencija (AI)” je sve prisutniji u našem svakodnevnom životu. Neki doživljavaju AI kao realnost savršene budućnosti, dok su drugi u strahu da će zameniti čoveka u svim oblastima.
24.05.2023
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo