Studijski program - Informacione tehnologije - Softersko inženjerstvo
Podaci o studijskom programu
Kategorije na sajtu: Informacione tehnologije, Inženjerstvo,
Vrste studija: Akademske
Vežbaj online: Pokreni vežbu
Gradovi: Zrenjanin
Studijski program Softversko inženjerstvo je nastao kao rezultat inovacije postojećih studijskih programa sa savremenim tokovima u oblasti softverskog inženjeringa. Namera je postizanje brže zapošljivosti diplomiranh studenata, zbog velike tržišne potražnje za inženjerima softverskog inženjerstva.
Program je koncipiran tako da po završetku osnovnih akademskih studija I stepena studenti stiču znanja i veštine za rad na inženjerskim zadacima u području softverskog inženjerstva i informacionih tehnologija.
Diplomirani studenti osposobljeni su da primene stečena znanja za jasno definisanje problema i načina njegovog rešavanja, izvođenje ocene ostvarivosti rešenja, izradu dokumentacije i realizaciju rešenja. Završetkom studija diplomirani inženjeri informacionih tehnologija su osposobljeni za timski rad i komunikaciju sa stručnjacima iz drugih oblasti.
Osim osnovnih znanja iz matematike, studenti usvajaju znanja i umenja iz područja:
- objektno orijentisanog programiranja,
- softverskog inženjeringa,
- baza podataka,
- informacionih sistema,
- operativnih sistema,
- računarske grafike,
- komunikacionih i računarskih mreža,
- inteligentnih sistema,
- softverskog inženjerstva,
- računarskog projektovanja,
- informaciono-upravljačkih sistema,
- internet alata i servisa,
- računarskog modelovanja,
- animacije i simulacije.
Osim toga, svrha studijskog programa je da se stečenim obrazovanjem omogući permanentno dalje usavršavanje, odnosno da program daje podlogu za dalje master studije u oblasti informacionih tehnologija i računarskih nauka
Glavni cilj studijskog programa Softversko inženjerstvo je obrazovanje diplomiranih inženjera u oblasti softverskog inženjeringa, visoko stručno obučenih i konkurentnih na IT tržištu, sposobnih za samostalno obavljanje svih poslova oko projektovanja i održavanja računarskih aplikacija.
Poslovi za koje se usko stručno osposobljavaju studenti jesu:
- analiziranje potrebe korisnika,
- dizajn,
- razvoj,
- testiranje i
- održavanje računarske aplikacije.
Program je koncipiran tako da može biti prepoznat od strane multinacionalnih kompanija koje imaju potrebe za računarskim stručnjacima softverskog inženjerstva, jer je sačinjen u skladu sa preporukama najvećih svetskih strukovnih organizacija IEEE Computer Society i ACM za formiranje programa nastave računarskih profila i predaju se na vodećim nacionalnim i svetskim univerzitetima.
Pored fundamentalnih predmeta, kao što je matematika, program obiluje užim stručno aplikativnim predmetima, koji razvijaju sposobnost projektovanja prvenstveno softverskih, ali i hardverskih komponenti računara, odnosno, koji obezbeđuju znanja za rešavanje raznih konkretnih problema koji se javljaju u praksi.
Zadaci studijskog programa su obezbeđivanje sledećih stručnih kompetencija studenata:
- primena računara u oblasti softverskog inženjeringa;
- ovladavanje osnovnim informatičkim principima, metodama i tehnikama potrebnim za rešavanje problema pomoću računara,
- ovladavanje osnovnim matematičkim disciplinama neophodnim za analizu, razumevanje, rešavanje problema, kao i za uspešnu primenu informatičkih principa i tehnika;
- sticanje znanja i razvijanje inicijative i sposobnosti za samostalno rešavanje problema korištenjem algoritama, - sticanje znanja o operativnim sistemima, bazama podataka i informacionim sistemima;
- usvajanje znanja, veština u oblasti metoda i tehnika o objektno-orijentisanom, funkcionalnom i logičkom programiranju i programskim jezicima,
- nadgradnju osnovnih informatičkih znanja naprednijim principima i tehnikama iz oblasti računarskih računarskih mreža, odnosno informaciono komunikacionih tehnologija;
- znanja i veštine u oblasti zaštite podataka;
- znanja i veštine o oblasti optimizacije veb aplikacija;
- znanja i veštine u oblasti mobilnog i internet programiranja;
- znanja i veštine u oblasti veb dizajna;
- priprema za uspešnu primenu informacionih tehnologija u praksi;
- priprema za dalju nadgradnju znanja, kao teorijska i praktična podloga za usvajanje složenijih sadržaja iz oblasti softverskog inženjringa i informacionih tehnologija – tj. za dalje studiranje na master studijama;
- razvoj visokog stepena apstraktnog, analitičkog i sintetičkog, logičkog mišljenja i razumevanje različitih stupnjeva apstrakcije u informatičkom domenu.
Vesti o studiranju
-
Kreativni maj na FSU: Posebni uslovi za upis + poklon dobrodošlice za nove studente!
Fakultet savremenih umetnosti (FSU) pokreće Kreativni maj – specijalnu upisnu kampanju namenjenu svima koji žele da izgrade uspešnu karijeru u kreativnim industrijama!
30.04.2025 -
Rani upis na ITS: Iskoristi priliku da započneš svoju IT karijeru uz do 25% popusta!
Ako razmišljaš o budućnosti u svetu informacionih tehnologija, sada je pravi trenutak da napraviš prvi korak. ITS – Visoka škola za informacione tehnologije otvorila je prolećni predupisni rok za generaciju…
28.04.2025 -
Vaše dete zaslužuje školu koja ga priprema za svet u kojem će raditi rame uz rame s veštačkom inteligencijom
U Comtrade ITHS-u, obrazovanje nije samo učenje – to je ulazak u svet tehnologije, inovacija i digitalne pismenosti koje će biti osnova svake uspešne karijere. Iskoristite rani upis i ostvarite…
28.04.2025
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo