Državni univerzitet u Novom Pazaru spada među najmlađe visokoobrazovne ustanove u Srbiji. Osnovan je Odlukom Vlade Republike Srbije, 26. oktobra 2006. godine. Ovakav potez Vlade imao je cilj da doprinese ravnomernijem i bržem regionalnom razvoju Republike Srbije u celini, da poboljša obrazovnu strukturu mladih, kao i da pomogne u rešavanju nagomilanih problema, koji koče razvoj ovog regiona.
U sklopu Univerziteta tada su počela da rade tri fakulteta: Filozofski, Pravno-ekonomski i Tehničko-tehnološki. Ubrzo, Državni univerzitet u Novom Pazaru je prešao na departmanski model i umesto fakulteta ima departmane.To praktično znači da univerzitet ima svojstvo pravnog lica, a ne i fakulteti (departmani) u njegovom sastavu. Integrisana organizaciona struktura omogućila je brz razvoj ove institucije.
U sastavu Univerziteta nalaze se departmani za:
Departman se bavi izvođenjem nastave u oblastima matematike, informatike i fizike, hemije, biologije kao i naučnim istraživanjima iz tih oblasti. Studenti stiču znanja i veštine iz oblasti matematičkih, hemijskih, bioloških i srodnih nauka, primenljivih u proizvodnim i uslužnim delatnostima, u multidisciplinarnim timovima kao i u obrazovnim institucijama osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja.
Nastava se izvodi po modernim i fleksibilnim planovima i programima usklađenim sa više inostranih programa i stiču se kako teorijska, tako i praktična znanja u odabranim oblastima. Male grupe, u kojima se na Departmanu radi, omogućavaju brži i bolji razvoj svakog studenta ponaosob.
Na Departmanu za prirodno-matematičke nauke se izvodi nastava na osnovnim akademskim studijama, master akademskim studijama i doktorskim akademskim studijama.
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo