Fizička hemija na Univerzitetu u Beogradu se predaje od 1903. godine. Delatnosti Fakulteta za fizičku hemiju danas su visoko obrazovanje i naučnoistraživački rad od posebnog značaja za Republiku Srbiju, a koji su usklađeni sa međunarodnim, posebno evropskim obrazovnim i naučnim prostorom. Osnovna delatnost Fakulteta se obavlja u skladu sa zakonima o visokom obrazovanju i o naučnoistraživačkom radu, kao i sa statutima Univerziteta u Beogradu i Fakulteta.
Znanja i diplome koje se stiču na Fakultetu za fizičku hemiju omogućavaju studentima rad i napredovanje u različitim oblastima fizičke hemije i naukama sa kojima se fizička hemija graniči. Fakultet je matičan za fizičku hemiju i uže oblasti: spektrohemiju, elektrohemiju, nuklearnu hemiju i radiohemiju, hemijsku kinetiku, hemijsku termodinamiku, kvantnu hemiju, biofizičku hemiju i dinamiku neravnotežnih procesa, fizičku hemiju materijala i fizičku hemiju u kontroli i zaštiti životne sredine.
Na fakultetu se stiču diplome:
Do sada je na fakultetu diplomiralo preko 1300 studenata. Od tog broja njih oko 200 je doktoriralo, a specijalističke i magistarske studije je završilo preko 300 diplomiranih fizikohemičara.
Na Fakultetu za fizičku hemiju postoji pet katedri. Katedre sačinjavaju nastavnici i asistenti koji drže nastavu iz predmeta koji pripadaju katedri i čija su istraživanja u oblastima koje pokriva katedra. Katedre organizuju izvodjenje teorijske i praktične nastave na osnovnim i poslediplomskim studijama.
Na fakultetu se organizuje sledeće studije:
Fizička hemija ima veliki značaj u savremenom životu pa se područja koja ona obuhvata neprekidno šire. Razvoj novih znanja, tehnologija i materijala, zahtevaju primenu multidisciplinarnih znanja, tako da fizička hemija svoje granice širi preklapajući se sa drugim fundamentalnim i primenjenim naukama. Nove metode u proizvodnji i nove tehnike koje se koriste u analizi hemijskih i bioloških struktura i materijala nameću organizaciju savremenih studija kao sintezu teorijskih znanja i eksperimentalnih veština.
Diplomirani fizikohemičari se zapošljavaju u institucijama različitih delatnosti i u industriji, na poslovima istraživanja i razvoja gde se traže znanja ne samo iz fizičke hemije već i drugih prirodnih nauka. Diploma fizikohemičara je osnova za druge vrste karijera koje uključuju obrazovanje ali i marketing i trgovinu.
Programi studija su koncipirani tako da daju neophodna znanja kako iz osnovnih oblasti fizičke hemije tako i iz hemije, fizike i matematike.
Predmeti su razvijeni tako da mogu da zadovolje današnje potrebe i za savremenim i za tradicionalnim znanjima, ali i veštinama univerzalno primenjljivim, što daje studentima mogućnost da svoju profesionalnu karijeru mogu započeti bilo u zemlji ili inostranstvu.
Studije su organizovane tako da se znanja stiču kroz predavanja, konsultacije seminare i vežbe. Specifičnost vežbanja se ogleda u tome što studenti individualno i samostalno rade eksperimentalne vežbe iz velikog broja predmeta.
Centar za fizičku hemiju bioloških sistema BioScope predstavlja naučno-istraživački tim stručnjaka koji se bave fizičkohemijskim ispitivanjima bioloških procesa, materijala i živih sistema. Istraživanja u okviru Centra su orijentisana ka inovativnim primenama klasičnih fizičkohemijskih tehnika, matičnim za Fakultet za fizičku hemiju, kao i razvijanju novih eksperimentalnih i teorijskih procedura u rešavanju savremenih multidisciplinarnih naučnih problema, posebno vezanim za biosisteme. Takođe, u skladu sa Nacionalnom strategijom naučnog i tehnološkog razvoja, u kojoj je istaknuta važnost povezivanja visokog obrazovanja i nauke, Centar, kao jedan od svojih prioriteta, ima za cilj obrazovanje naučnog podmlatka kroz master i doktorske studije iz oblasti biofizičke hemije na Fakultetu za fizičku hemiju. Centar je osnovan je na Fakultetu za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu 3.2.2015. godine Odlukom Saveta Fakulteta za fizičku hemiju br. 62/2.
Osnovni cilj Fakulteta za fizičku hemiju je da u okviru Univerziteta u Beogradu obrzbedi u sva tri nivoa studija: osnovnih akademskih, diplomskih i doktorskih kvalitetno obrazovanje iz oblasti fizičke hemije, da kroz naučnu saradnju i sopstveni razvoj omogući svojim studenatima, nastavnicima, saradnicima i svršenim studentima uključivanje u najsavremenija naučna istraživanja i praktični rad u kontrolnim i razvojnim laboratorijama i uopšte u privredi.
Fizička hemija je nauka koja se zbog svoje interdisciplinarnosti izdvaja kao jedan od prioriteta u savremenim naučnim i tehnološkom tokovima. Fakultet za fizičku hemiju u okviru svoje matičnosti za fizičkohemijske nauke je jedinstvena obrazovna naučna ustanova u našoj zemlji i u okruženju, koja pored obrazovne delatnosti razvija i neguje naučni rad u oblasti fizičke hemije i srodnih nauka . Fakultet ima veoma dugu tradiciju u nastavnom procesu, što je sažeto prikazano u publikaciji "Sto godina nastave fizičke hemije 1903-2003", Beograd 2003, ISBN 86-82139-11-2.
Fakultet, obavlja obrazovnu delatnost u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, i naučno-istraživačku delatnost u skladu sa Zakonom o naučno-istraživačkoj delatnosti , kao ravnopravne delatnosti. Delokrug i načini rada preciznije su definisani Statutom Fakulteta i Statutom Univerziteta u Beogradu.
Studijski programi usvojeni su procedurom propisanom Zakonom o visokom obrazovanju Statutom Univerziteta i Statutom Fakulteta od strane Senata Univerziteta, pošto su ih prethodno usvojili Naučno-nastavno veće i Savet Fakulteta, čime su dobili društvenu verifikaciju svoje svrsishodnosti.
Naučni rad koji se obavlja u ustanovi i kroz različite oblike saradnje sa drugim naučno-istraživačkim ustanovama u zemlji i svetu je u funkciji nastavnog procesa, prati savremene tokove nauke u svetu, doprinosi razvoju i poboljšava kvalitet i svih ostalih segmenata delatnosti Fakulteta.
Cilj Fakulteta je da svake godine upiše na sva tri stepena studija studente, u broju koji je u skladu sa društvenim potrebama, prostornim, kadrovskim i materijalnim mogućnostima Fakulteta, da obezbedi kvalitetnu nastavu, uspešan završetak studija i kvalifikacije koje su predviđene odgovarajućim ishodima znanja i kompetencijama. Osim toga Fakultet obezbeđuje forme permanentnog obrazovanja i stručnog usavršavanja kroz rad.
Fakultet redovno prati kvalitet i uspešnost sprovođenja studijskih programa, i njihovu svrsishodnost i društvenu opravdanost, u skladu sa strategijom obezbeđenja kvaliteta i pravilnikom o obezbeđenju kvaliteta Fakulteta. Fakultet nastoji da prati zapošljavanje svojih svršenih studenata i njihovu dalju karijeru.
Fakultet organizuje i održava nastavu fizičke hemije i za studente: Hemijskog, Biološkog i Geografskog fakulteta po ugovorima o međusobnom držanju nastave.
Vizija Fakulteta za fizičku hemiju je da pruži studentima znanja i razvije sposobnosti da znanja i veštine koriste i razvijaju tokom čitavog života, baveći se fizičkom hemijom ili disciplinama koje su joj srodne. Prateći dinamične promene u naučnom i tehnološkom razvoju i promene u obrazovanju, fakultet izlazi u susret potrebama za novim kompetencijama generacija koje će profesionalno delovati u našoj, ali i evropskoj sredini. Osavremenjeni, i izmenjeni programi potpuno su prilagodjeni Bolonjskoj deklaraciji i studijama u zemljama Evropske unije. Zemlje potpisnice deklaracije, pa i naša zemlja, na taj način omogućavaju svojim svršenim studentima priznavanje diploma u svim zemljama Unije i mobilnost tokom studija i posle njih. Fakultet za fizičku hemiju, u školskoj 2009/2010. godini nudi akademske studije u tri ciklusa 4+1+3 godina, BSc/MSc/PhD (u ukupnom trajanju od 4/5/8 godina). Uveden je sistem ECTS bodova pa svaka godina studija ima 60 ECTS bodova.
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo